Dán rumról és észterekről Joshua Singh-gel

S.B.S rumok © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)

Feszített a rum- és párlatvilág tempója ősszel. Ilyenkor van fesztiválszezon, ebbe illeszkedett az idei Rum Show is. Mivel rendezvény rendezvényt követ, könnyebb belebotlani a rumvilág ismertebb alakjaiba, hiszen ők is utaznak és népszerűsítik termékeiket. Így sikerült két esemény között leülnünk Joshua Singh-gel a Nappali Kávéházban beszélgetni. Nem hivatalos masterclass volt, inkább kötetlen beszélgetés a dán rumról, magas észtertartalomról és a rumról általában. Nagy köszönet jár Andrisnak a szervezésért és Marcinak a helyszínért.

Joshua Singh a Nappaliban © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)
Joshua Singh a Nappaliban © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)

Josh az 1423 World Class Spirits dán palackozó tulajdonosa. Elég jó rálátása van a párlatok világára, így rum témában is elég felkészült. Forglamaz rumokat közvetlenül lepárlótól, más palackozótól és vannak saját kiadásai is. A saját kiadások körül a lepárláson kívül mindent házon belül oldanak meg az 1423-nál, az importtól egészen az érlelésig és palackozásig.

Az 1423 lefedi a teljes rumpalettát a kezdőtől a haladó rumozókig. Saját rumjaik nagy része átesik valamilyen utókezelésen, legyen az blendelés, érlelés, színezés vagy édesítés a kezdőbb rumokhoz. Az édesített rumokról Josh nincs rossz véleménnyel, mivel azok a belépők a komolyabb palackozások előtt. A raktárában 2200 hordó pihen most. Hordóit egy skót, egy francia és egy spanyol kádárműhelytől veszi. Általában jobban szereti a friss tölgy hordókat, azonban azok ötször többe kerülnek, mint egy ex-bourbon.

Josh es az 1423 rumjai © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)
Josh es az 1423 rumjai © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)

A rum beszerzése tud nagyon véletlenszerű is lenni. Erről mesélt nekünk Josh egy érdekes történetet. A ghánai Mim lepárló tulajdonosától szerzett teljesen meglepetésszerűen friss cukornádlé alapú rumot. A Mim kesudió ültetvény, de amikor a jelenlegi tulajdonosa megvette, talált egy pot still-t valamelyik épületben. A kesudió almaszerű gyümölcsben terem, abból készített a Mim brandyt ezzel a madárlátta pot stillel. Ezt a brandy-t akarták Josh-sal forgalmaztatni, de amikor a kóstoló alatt megjegyezték, hogy amúgy rumot is pároltak le, Josh sokkal érdeklődőbb lett. Be se fejezte a brandy sztoriját, de azt elmondta, hogy a rumot természetesen megvette.

Bayou XO Mardi Gras

A sztorizásból lassan áttértünk a rumra. Indítóként Marci ajánlott fel egy tételt. A Bayou Luisianában készül. Melasz alapú, réz pot stillben lett lepárolva. 5 évet töltött ex-bourbon hordóban, majd egy további évet Pedro Ximenez sherry hordóban. A palackba 40% ABV-vel került.

Bayou XO Mardi Gras © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)
Bayou XO Mardi Gras © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)

Megjelenésében és aromáiban elegáns érlelt rum a Bayou. Sötétbarna, mahagóniba hajló a színe. Szép olajos.

Az illata enyhén szúrós az elején, de hamar kinyílik és teret ad az érett aromáknak. Édes, kicsit fás az illata, amibe a melasz fanyarsága keveredik. Ezt bőrös, tölgyes, kesernyés illat váltja. A vége megint édes, kicsit diós, spanyol rumokra emlékeztet. Az illatvilága érett, komplex és kimondottan tetszetős.

Ízében is elegáns, az édes és fanyar közötti kilengések követik az illatot, de kevésbé intenzíven. Mondhatnám úgy is hogy ízre laposabb, mint illatra. A spanyolos karaktert jobban hozza az íze, mint az illata. Úgy érzem, tölthetett volna többet a hordóban, vagy kerülhetett volna agresszívebb ízű, fiatalabb hordóba is, hogy ne ígérjen többet az illata, mint az íze. Mindenesetre nagyon jól iható, selymes a párlat. Bármikor szívesen innám.

Észterek és Worthy Park 

Szándékosan csak a lepárló az alcím, mivel a kóstolótól elég sokfelé elkanyarodtunk, amíg a Worthy Parkról beszélgettünk. Josh dominálja az európai piacot, ha Worthy Parkról van szó. Olaszország, Franciaország és az Egyesült Királyság ahol nem ő a kizárólagos forgalmazó. 8 éve járt Jamaikában először, hogy importról beszéljen a Worthy Parkkal. A Rum Bar Overproof és Silver voltak az első rumok, amelyeket Josh forgalmazni kezdett tőlük.

Bemutatóként a Single Estate Reserve rumot hozta, amit már ismerhetsz, hiszen az első rum kóstoló volt a blogon. Alapja 85% alkoholtartalommal kerül ki a pot stillből, amit 70%-osra hígítanak, mielőtt hordóba kerül, majd palackozáskor újabb hígítás következik 45%-ra. 

Worhty Park Single Estate Reserve © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)
Worhty Park Single Estate Reserve © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)

Az illata még mindig az, amit annyira megszerettem. Friss, gyümölcsös, zöldalmás, ami kicsit növényes, agricole-os jegyekkel keveredik. Ez az üde funk, ami miatt jobban kedvelem a WP rumokat, mint a többi, eddig kóstolt jamaikait.

Az ízét erősen viszi a párlat, de érezni benne az érett, fás, hordós ízt is. Fanyar, dominánsan almás, magos, csonthéjasan fanyar. Nagyon jó a kontraszt a gyümölcsösebb illattal. Ezt a rumot is tudnám bármikor kortyolgatni.

A rum melasz alapú, single estate kiadás, tehát nádtól a palackig minden a Worthy Parknál történik. Ők az utolsó ilyen birtok Jamaikán, más nem tudja magát melasszal teljesen ellátni. Ha már szóba került a cukorgyártás a Worthy Parknál, Josh elő is kapott egy zacskó nádcukrot és egy tégely melaszt a táskájából. A cukor fantasztikus és nagyon más, mint a Koronás cukor, amin nevelkedtünk. Füstös, telt, melaszos umami, amit érezni lehet az édességen túl. Magában elmenne egy desszertnek. Vettem már több barna nádcukrot itthon, de ez messze jobb náluk. A melasz friss, kesernyés, kicsit füstös és erősen emlékeztet engem a csipkebogyó lekvárra. Meg kell kóstolni, hogy jól megérthesd a melaszos rumok ízét. 

A Single Estate Reserve alacsony észtertartalmú rum ( 60-200 mg/liter között) és a WPL (Worthy Park Light) marque-ból készül. Ez a marque kontrollált, rövid erjesztés után kerül lepárlásra. Összehasonlításképp a WPE (Worthy Park Extra) már hosszabban erjed nyílt tartályokban, vad élesztők közreműködésével. Ez sokkal magasabb, akár 800 mg/liter észtertartalmat is eredményezhet. A Hampdennél ezt még dunderrel vagy cukornád ecettel fejelik meg, hogy még több észter képződhessen. Természetesen egyik megközelítés sem ad pontos eredményeket észterek tekintetében. Sokszor túlszaladnak a magas észtertartalmú rumok a jamaikai megengedett limiten (1600 mg/liter), ezért alacsonyabb észtertartalmúakkal kell blendelni, hogy forgalomba lehessen hozni.

Joshua Singh a Nappaliban © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)
Joshua Singh a Nappaliban © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)

A magas észtertartalmú rumok fogyasztása egyébként újkeletű őrület. Ezek a rumok vagy marque-ok eredetileg alapanyagok voltak blendeléshez, élelmiszeripari felhasználáshoz (pl. aromák sütéshez), parfümökhöz és olyan vadságokhoz, mint a német Rum Verschnitt, ami kevés, nagyon ütős jamaikai rum, olcsó gabonaszesszel hígítva. A rumrajongók belekóstoltak ezekbe is és rájöttek, hogy igazi funk bombákat tartogatnak a jamaikai lepárlók. A keresletet elkezdte követni a kínálat is, így magas észtertartalmú marque-ok is elérhetőek már több lepárlónál és palackozónál is. 

Josh az összes jamaikai lepárlótól vásárol rumokat és valószínűleg ő és az 1423 a legnagyobb felvásárlója a magas észtertartalmú rumoknak. Évente körülben 150 ezer litert vesznek.

S.B.S Brazil 2013/2017

Az S.B.S az 1423 Single Barrel Selection sorozata. Mindegyik kiadás single barrel valahonnan a nagyvilágból, szűretlenül, hordóerősen palackozva. A lepárlók nevei nem jelennek meg a címkén, egyrészt mert a lepárlók saját brandjeiket próbálják erősíteni, másrészt mert az 1423 a legtöbb párlathoz hozzányúl, ha máshogy nem is, akkor utóérlelés formájában. Így már nem nevezhető teljesen az eredeti lepárló termékének.

S.B.S Brazil 2013/2017 © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)
S.B.S Brazil 2013/2017 © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)

A kóstolt tétel tulajdonképpen egy érlelt cachaça. Az eljárás ugyanaz, mint a rumnál, azonban Brazíliában büszkén ragaszkodnak a cachaça megnevezéshez. Ez valahol a vesztük is az európai piacon, hiszen a rumot, mint kategóriát jobban ismerik az öreg kontinensen. Josh az tanácsolta a brazil partnereinek, hogy írják rá a címkére, hogy brazil rum. Ez valószínűleg megdobja az eladásokat.

A kiadás a brazil Pardin lepárlóból származik. Két párlat blendje, ezért is van két évszám a palackon. Az egyik egy 2013-ban lepárolt, ex-bourbon hordós érlelésű, míg a másik egy 2017-es, ex-oloroso hordós érlelésű. A blendet 2019-ben készítették és 45% ABV-vel palackozták. Az ex-oloroso érlelésűnek van egy testvérpárlata Brazíliában, a lepárló palackozásában, ami az év cachaçája lett (nem derült ki, hogy melyik évben).

A színe sötétvörös, a sherry-s hordó erősen rajta hagyta a nyomát. Az illata száraz, fanyar. Érzek benne lakritzot, tölgyet, fekete teát és egy leheletnyi ragasztót. Megjelenik azonban egy kis édesség is benne étcsoki, dió és melasz formájában.

Az íze eléggé férfias és ugyanazt a fanyar vonalat követi, mint az illata. Enyhe édesség mellett főleg a lakritz, a melasz és a fekete tea kesernyéssége érvényesül.

Mind ízében, mind illatában gyönyörű és komplex a párlat. Érdemes szemmel tartani az érlelt cachaçákat, hiszen ez is remekül sikerült, de a Magnífia párlata is csodás volt a Rum Show-n.

S.B.S Denmark 2014

Dániát a rummal az 1423 előtt csak az A.H. Riise hozta kapcsolatba. Rumjaik bevallásuk szerint a “danish west indies”-ből származnak: ide tartozott St. John, St. Thomas és St. Croix. Ma már csak a Cruzan lepárló köthető ehhez a régióhoz, akik viszont nem hirdetik sehol, hogy a Riise az ő rumjuk lenne. Gyakorlatilag a Riise rumokat Hamburgban blendelik, vegyes, karibi alapanyagból.

A kóstolt tételünk a fentiekkel ellentétben valóban dán rum. Az Enghaven lepárlóban készült, az 1423 megrendelésére. Pot stil és oszlopos lepárlású rumok blendje. Melasz alapú, ami Nicaraguából származik. 2014-ben párolták le, 4 évet pihent ex-bourbon hordókban és 50,6% alkoholtartalommal palackozták.

A lepárló helyén eredetileg almás volt. A rumhoz a fák alatt sunyiban, Josh közreműködésével, egy muck pitet is ástak. Így készül az igazi dán hogo.

S.B.S Denmark 2014 © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)
S.B.S Denmark 2014 © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)

A rum testes, olajos, színe még a brazilnál is sötétebb. Illatában a száraz elegancia dominál. Festék, kis aceton, poros könyvek, majd lakritz és fűrészpor. Meglepő komplexitás egy rövid, kontinentális érlelésű rumtól. Az illatában érzem még ifjú korom számítógép építős hobbiját visszaköszönni: pont ilyen szaga volt egy frissen bontott, vadi új videokártyának.

Ízében is száraz, tölgyes és eléggé harapós. Érezni egy kis almát (ugye, az almás muck pit…) is az ízében. Nem belépő rum, kell egy kis tapasztalat, hogy értékeld ezt az ízvilágot. Kiemelkedően jó a minősége, versenyre kel bármelyik karibi rummal. Az ára elég borsos, de egy limitált, single barreltől ez nem meglepő. Ajánlott megkóstolni, például ha a Nappaliban jársz, de ha találsz egy palackot valahol, ott ne hagyd.

Elég csapongó volt a beszélgetés, sokszor eltértünk a kóstolt tételtől, de ez teszi széppé az ilyen eseményeket. Kóstolókat és leírásokat számos helyen találsz a Rumnagyköveten kívül is. A rálátás, a rumipari tapasztalat és a rengeteg történet, ami érdekessé teszi a beszélgetéseket Josh-sal vagy bárki mással az iparból. Olyan összefüggéseket látnak és olyan híreket is hallanak, amik nem állnak össze az átlag rumfogyasztó előtt. Mindenképpen érdemes tehát keresni az ilyen eseményeket, ahol rumból és hírekből is jól fel lehet tankolni, pletykákat lehet igazolni vagy megcáfolni és hozzád hasonló rumfejekkel is találkozhatsz. Ilyen pletyka például, hogy Peter Holland a That Boutique-y Rum Company-tól meglátogatja kis hazánkat a közeljövőben. Látogass vissza a blogra vagy gyere el a Nappaliba, hogy igazolni vagy cáfolni tudd a hírt!

Vélemény, hozzászólás?