HSE Rhum Blanc Agricole

HSE Rhum Blanc Agricole © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)

A fehér rumok palettája rendkívül széles. Egyáltalán nem egyenes út végig kóstolni őket, hiszen a különböző alapanyagok és készítési eljárások rengeteg variációt eredményeznek. Az érlelt és szűrt, könnyed spanyol fehér rumoktól, a frissen palackozott jamaikai szörnyetegeken át eljuthatunk a földes-növényes, esetenként már tolakodó agricole rumokhoz. A paletta agricole végén ücsörög a HSE Rhum Blanc Agricole, ami magas alkoholtartalma ellenére könnyen iható, jó betekintés a frissen palackozott agricole rumok zabolázatlan ízvilágába.

Maga a rhum agricole készítése már nem olyan zabolázatlan. A markáns ízek ellenére nincs savval túltöltött erjesztés és a pot still lepárlás sem gyakori. A francia karibi eredetvédelmi törvényeknek köszönhetően elég pontosan körül van határolva, hogy mit nevezhetünk agricole rumnak. Innovációnak nyilván van tere ezeken a szigeteken is, de törvényi védelem nem jár automatikusan. A legszigorúbb ilyen törvény a mai kóstoló hazájában, Martinique-on van hatályban.

A szigorú törvénykezés mellett a rumlepárlók birtokosi szerkezete is többnyire modern, nagyvállalati, kicsit szürke összeképet adva. Néhány kis lepárló van ugyan, de az ismert márkák maréknyi befektető kezében vannak. A Simon lepárló, ahonnan a HSE rumjai is érkeznek, a Holmex nevű csoporthoz tartozik. A lepárló modern, az egyik legnagyobb a szigeten. Cukornádlé alapú rumokat készítenek, folyamatos lepárlással. Saját cukornádat nem termesztenek, beszállítóktól vásárolják a rumhoz szükséges alapanyagot.

A Simon lepárló az egyetlen a szigeten, aki nem a saját neve alatt állítja elő rumjait. Érlelő kapacitással nem rendelkezik, a rumok az egyes márkákhoz kerülnek vissza hordókban. Itt készülnek a Clément és Habitation Saint-Étienne (HSE) brandek párlatai. A lepárlót 1862-ben alapították. 1971-ig sikeresen működött magában, majd az Yves Hayot vezette Holmex megvásárolta. Míg a sziget legtöbb lepárlója nyitva van turisták előtt, addig a Simon nem látogatható. Érdekes viszont, hogy a Clément birtokon egész látogatói paradicsomot alakítottak ki, pedig a lepárlás nem ott történik.

A Habitation Saint-Étienne birtokot is 1862-ben alapították, a sziget északi felén. Említésre méltó rhum agricole termelésük az 1930-as évek óta van. Ez nagyjából illeszkedik is a martinique-i rum átalakulásához. A 19. század végével meghódította a lepárló oszlop a rumipart. A már Napóleon óta vergődő cukoriparnak is kellett az irányváltás. A feleslegesen termelt cukor helyett, a túlélő birtokok és lepárlók átálltak a rhum agricole készítésére a cukornádból. Az hosszú folyamat volt. Az 1950-es évekre a HSE agricole rumjai voltak a legkeresettebbek a szigeten.

A HSE lepárlója 1988-ban bezárt, a lepárlás és a berendezések a La Favorite lepárlóhoz kerültek. 1994-ben vette meg a Holmex a HSE brandet és az eredeti lepárló berendezéseket. Ezek a Holmex birtokában lévő Simon lepárlóba kerültek. Lepárlás után a  HSE rumok a Simonból az eredeti birtokra utaznak érlelésre. A HSE érlelt rum palettája nagyon széles, rengeteg hordóval kísérleteznek. Az ISC európai részlegével alakítják hordóprogramjukat.

A HSE Rhum Blanc Agricole a márka belépő fehér rumja. A Martinique AOC-nek megfelelően készül, ezt jelzik is a címkén. Kapható 40%, 50% és 55% alkoholtartlommal. A szigetre jellemző a fehér rum fogyasztása, akár magában, akár Ti’ Punch-ként. Hasonlóan a melasz alapú fehér rumokhoz, a friss agricole rumok is jól működnek lime-mal és cukorral. Ízük azonban sokkal harsányabb, növényesebb. Magában fogyasztva egészen új dimenzió a friss rhum agricole.

Népszerűségét a friss agricole-nak az is mutatja, hogy literes kiszerelésben, 20 euró körül meg lehet venni, szinte bármelyik francia diszkontban. Én is így tankoltam fel az idei francia nyaralás alatt. 

HSE Rhum Blanc © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)
HSE Rhum Blanc Agricole © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)

A HSE Rhum Blanc Agricole megjelenése nincs túlbonyolítva. A címke nem túl elegáns, fekete-narancssárga. Nyilván nem ez lesz a rumos vitrined éke a Caroni és vintage guyanai rumok között. Viszonylag rövid fermentáció után, oszlopban lett lepárolva, majd 50% ABV-vel került a palackba.

Pohárba töltve a HSE Rhum Blanc Agricole kristálytiszta, de elég vékony és vizes. A nagy és erős aromák ellenére látható, hogy oszlopos lepárlású a rum.

Határozott, fanyar és száraz az illata. Van benne egy kis oldószeresség, ami szépen feloldódik a magos kesernyésségben. Az illata alapján elmenne egy kevésbé gyümölcsös pálinkának. A nyers növényesség, amit erősen érezni a HSE Rhum Blanc Agricole-on is az, ami igazán megkülönbözteti az agricole-t a melaszos rumoktól. Bújkál benne egy kis édesség, egy kis gyümölcsösség, de dominál a friss füvesség. Enyhén sós is az illat vége. Ide-oda mozog az alpok hüttéiben megszokott fügés vodka füge kompótja és az olívabogyók enyhén sós leve között.

Az íze első kortyra sokkal édesebb, mint az illata. Nem érezni már azt a friss füvességet és növényességet, ami az illatában megvolt. Igazi édes, hazai gyümölcsös az íze: érett körte, barack, szilva, amelyik szimpatikus. A friss gyümölcsök édességét a belőlük készült pálinka íze váltja. Magos fanyarság és pici földesség is bújkál a HSE Rhum Blanc Agricole-ban. A fanyarság fűszeres csípősségbe fordul át a korty végén. Sós, ásványos és borsos. Az 50% ABV fel se tűnik. Hiába erősek az ízek, a korty lágyan csúszik. Nem karcol, nem éget. 

A lecsengése közepesen hosszú, forró. Eleinte édes majd átfordul a már ismerős, magos fanyarba. Lassan múlik csak el, szárazon hagyva a számat.

Nem kimondottan kezdő rum a HSE Rhum Blanc Agricole, de a friss agricole-ok közül még a szelidebb fajta. A 40% ABV körül hawaii és egyéb cukornádlé alapú rumok után szintlépés volt mindenképp. Erős, karakteres és nagyon aromás. A magasabb alkoholtartalom is vonzó,  több ízzel is kecsegtet. Elrugaszkodik más, jobban ismert fehér rumok íz- és illatvilágától. Ha szereted a nagy és erős ízeket, akkor érdekes vonala az agricole is a fehér rumoknak. Tudnak ezek hasonlóak lenni Jamaika nagy fehér rumjaihoz, mint amilyen a Wray & Nephew Overproof. A HSE Rhum Blanc Agricole azért ennél szelídebb, nem kell kiüríteni a termet, miután kibontottam egy palackot. 

Magában vagy jéggel is jól el tudtam iszogatni, de elég jó lett belőle a Daiquiri is. Erős az íze ugyan, de nem nyomja el a koktél többi elemét. Még épp elég frissesség van benne és nem viszi el az érett komposzt irányába az italt.

Értékelés: 100/72

Vélemény, hozzászólás?