A Plantation Under the Sea sorozat

Plantation Under the Sea © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)

A Plantation Under the Sea sorozat a legújabb, komplett Plantation Vintage sorozat, ami 2022 és 2023 során került lassan a polcokra. A francia palackozótól megszokott módon változatos rumokat kapunk a világ minden szegletéből.

A Plantation a Maison Ferrand, francia konyaklepárló rum márkája, ami 1999-ben indult útjára. A mai széles kínálat akkor még a kanyarban sem volt: egyszerű mixerek és belépő sipperek voltak a Plantation rumjai. Hosszú évek kellettek, hogy a cég végül egy befutott és ismert független palackozó lehessen. A tulajdonos és master blender, Alexandre Gabriel előtt azóta is ugyanaz a cél: a kézműves rum és az azt meghatározó terroir szépségének megmutatása a nagyközönségnek.

A sikeres független palackozók receptjét mára nagyjából mindenki ismeri: vegyél jó rumot, hiteles forrásból és add el a saját kis csavaroddal, hogy egyedi lehess a piacon. Gabriel szívügye a hagyományos kézműves rum és a terroir. Az ő csavarja a hosszú hagyományokkal bíró másodlagos érlelés. Minden Plantation rum átesik egy másodlagos érlelésen a Maison Ferrand francia birtokán, mégpedig Ferrand konyakos hordókban.

Palackozóból gyártóvá is kinőtte magát a márka mára. 2017 óta a Maison Ferrand tulajdona a West Indies Rum Distillery (W.I.R.D.), Barbados legnagyobb rumlepárlója. Az üzlet által a jamaikai National Rums of Jamaica (NRJ) egyharmada is a Ferrandhoz került, ami alá tartozik például a Clarendon lepárló is. Két országban is van már gyártó kapacitásuk, így a független palackozáson túl teljesen saját kiadásaik is lehetnek és vannak is. Így leginkább hibridnek mondható a Plantation félúton a gyártó és a független palackozó között.

A rumvilág kétarcú Janusa is a Plantation. Akármilyen idillien is hangzanak a fentiek, rengeteg kritika éri a márkát különböző okokból. Ezekbe én nem mennék túlságosan mélyen bele, de ha jobban érdekel a rum, akkor ez egy megkerülhetetlen téma. A Plantation a másodlagos érlelés évszázados hagyománya mellett érvel, ezen minden rumjuk átesik. Erre sokan mondják, hogy a Plantation csak takarózik evvel és igazából az értékteremtést veszi el a lepárlóktól. Egy üveg érlelt rum többe kerül, mint egy üveg friss rum. Amíg hordóban áll a párlat, a hozzáadott érték az ízkomplexitás és az idő, amibe ez kerül. Aki ezt kontrollálja, az szabhatja az árakat is. A valósághoz hozzátartozik, hogy a legtöbb Plantation rum tovább pihen a trópusokon, mint Franciaországban a konyakos hordókban, végül azonban valóban a Plantation árazza be a terméket, nem az eredeti lepárló. Ez persze igaz minden független palackozóra.

Egy másik gyakori kritika a konyakos hordó mentén a terroir félreértelmezése. Gabriel rendszeresen méltatja a terroir-t, azonban mégsem a maga tisztaságában mutatja meg. A franciaországi érlelés belepiszkál a rum karakterébe és eltorzítja, amit a terroir adott hozzá a szülőhelyén. Ő úgy mondja, hogy fokozza a terroir hatását, a kritikusok szerint azonban elnyomja azt. For science én is tartok magam mellett a mai kóstolókhoz egy Ferrand 10 Générations konyakot. Elég jól azonosítható sok Plantation termékben. 

Richard Seale is rendszeresen kritizálja a Plantation-t, illetve idén Ian Burrell tulajdonképpen kitiltotta őket a UK Rumfest-ről. Mindennek ellenére sikeresek és terjeszkednek. Rád bízom, hogy milyen véleményt alakítasz ki a márkáról. Nincs teljesen fekete-fehér véleményem róluk: van ami nem tetszik az üzletpolitikájukban, de egy üveg O.F.T.D. azért akad mindig a polcon. 

Plantation Under the Sea © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)
Plantation Under the Sea © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)

A Plantation Vintage rumok 2019 óta érhetők el, az Under the Sea a harmadik sorozat. Eddig minden évben hat kiadás került bele valamilyen vezető tematika mentén. A ma kóstolt sor neve és témája Under the Sea. Olyan országok rumjai kerültek bele, amelyek mind rendelkeznek tenger- vagy óceánparttal. A palackok címkéi és dobozai vidámak, színesek és az adott országra vagy a régióra jellemző vízivilágot ábrázolnak. Jellemzőikben a rumok változatosak: a lepárlás módja, a koruk és ízviláguk nagyon különböző. 

A kóstolót a könnyebbnek gondolt rumokkal kezdem és haladok szépen a nehezebbek felé. Többet várok a hagyományosan nehezebb és komplexebb rumokat szállító lepárlóktól és országoktól. 

Panama 2008

Viszonylag ismeretlen lepárló 12 éves rumja, ami még egy évet töltött a Ferrand hordóiban. A Plantation panamai kiadásain kívül csupán egyetlen rumjuk van a RumX-en. A spanyol rumvilágban megszokott módon oszlopos lepárlással készült és 45.7% ABV-vel került a palackba.

Világos, aranyló színű a párlat. Elég vékony, a pohár falán alig ragad meg.

Az illata csípősen, alkoholosan nyit. Kell kicsit szellőznie, hogy a rum valódi illatát lehessen érezni. A kezdet sós és édes, spanyol rumtól szokatlan. Érezni a hordót, főleg a konyakosat, illetve kókuszos, vajas krémességet. Mélyen a pohárba kell dugnom az orrom az illatokért. Édes, gyümölcsös, amit a melasz keserédessége vált fel. Olivásan sós az illat vége, de egészében édeskés, rumos a karaktere. Idővel előjön a klasszikus spanyol rumos, édes-melaszos illat. Megjelennek a hordó sütis aromái is erősebben: vanília, karamell, kis szerecsendió. A sósság teljesen elveszik az illatolás végére.

A katergóriától szokatlan illat után meglepően könnyen csúszik, az ereje csak egy ütemmel később forrósítja fel a torkom. Az alkoholtartalmának teljesen megfelel az ereje. Kicsit füstös, ami szokatlan a spanyol hagyományú rumoktól. Eléggé semleges az összkép második kortyra is. A spanyol melaszos rumok keserédessége abszolut benne van, de a jellemző hordós karaktert nem érezni annyira erősen. Nem annyira domináns sem a vanília, sem a karamell, sem pedig más szokásos hordós íz. A kora ellenére egészen friss a párlat. Gyümölcsös, egyben vaníliás és enyhén karamellás is. A vége kicsit fanyar: fás és hordós.

A lecsengése felejthető: száraz, fás, kesernyés és illékony.

Tiszta, elegáns a párlat. Kicsit talán túl tiszta is az ízlésemnek. Ha a megszokott édes, hordó vezette spanyol rumokhoz viszonyítom, akkor érdekes is lehet ez a kiadás. Nem a megszokott ízvilág, de a maga csavarjaival együtt sem kiemelkedő.

Értékelés: 100/75

Venezuela 2010

A rum forrása, a Destileria Sofa nem valódi név. A rum valószínűleg a Hacienda Santa Teresa rumja, ami a Bacardi márkacsalád része, azonban ezt nem engedik feltüntetni független palackozásokon. Olyan ez, mint a secret distillery más független palackozások címkéin, ahol nem nagy titok a rum forrása, de van valamilyen akadálya a megnevezésének.

A párlat 12 éves, oszlopos lepárlású. 8 évet töltött bourbon hordókban Venezuelában és további 4 évet Ferrand konyakos hordókban. Ezután került 52% alkoholtartalommal a palackba.

Kitöltve a párlat aranysárga, az állaga a panamaihoz hasonlóan elég híg.

Nyitásképp az illata erős, szúrós és alkoholos. Amint kicsit kiszellőzik,előbújnak a rum saját és nem saját, de szelídebb illatai. Erős a konyakos hordó befolyása, még ha nagy hordók is voltak. Négy év hosszú idő, erősen érezni az illaton. Érzem a latin amerikai rumok jellemzőbb jegyeit rajta: erős a fás-hordós illat benne, a vanília, az édes dió és a karamell. A melasz keserédessége is jól elkülönül. Az összkép az édesebb jegyek ellenére eleinte száraz, de további szellőzés után már egészen édes. Inkább nehéz, sütis fűszeres, mint friss, gyümölcsös.

Kellemes meleg jár át az első kortytól. Jól integrálódott az alkohol, a melegségen túl nem ad mást az ízhez. A rum íze szolid, visszafogott, nem túl izgalmas. A melaszos alap egyértelműen tetten érhető benne. A hordó tanninjait az ízben már erősebben érezni. Jön velük egy kis vanília és karamell. Nagyon letisztult és eléggé egyszerű az ízvilága. Jól sikerült, erős középutas, spanyol stílusú rum. Gyümölcsösen édes, fűszeres a hordótól, de a melasz fanyarsága és előbújik. Nagyobb izgalmak nélkül végig vezet az érlelt rumok klasszikus ízjegyein, ami a kicsit magasabb alkoholfok ellenére is elég jó belépő rummá teszi. 

A lecsengés ebben az esetben is gyengécske. Hiányolom az alkoholfok adta forróságot. Érzek egy kis maradványt mindkét hordó típusból, de ez is múlékony.

Értékelés: 100/78

Barbados 2013

A W.I.R.D. rumja, ami 8 évet pihent a trópusokon, majd 1 évet Ferrand hordókban. Melasz alapú blend, ami igazán jellemző Barbadosra. Van benne 2 gramm cukor literenként, amit nem tudok hova tenni. Az édességét nem érzem. Ilyen kevés cukor nem fog elnyomni kéretlen ízeket, de valamiért mégis benne van. Talán mert megtehetik…

A párlat kitöltve sötét arany színű. Ez sem igazán testes rum: alig képez filmet a pohár falán.

Elsőre nem a megszokott barbadosi aromákat hozza. Enyhén csípős, alkoholos az eleje. Nincs benne az az élénk gyümölcsösség, amit a sziget sok más rumjában szeretek. Száraz, nehéz az illata. Enyhe borsos csípősség van benne izgalomnak, de sok más izgalmat nem rejteget. Hordó, kartonpapír és nagyon pici bőrösség. A vaníliás-karamellás édesség is jelen van, de nem túl erősen. Inkább száraz és fanyar a kiadás összképe. Tiszta és elegáns párlat egy kis csokival és dióval a végén. Haladóbb kategória, mint a két dél-amerikai kiadás. A hordók korábbi tartalmának aromái nem dominálnak, habár a konyak egyértelműen azonosítható. Kis szellőzés után a korábbi illatokat szinte lenullázza az édes diós íz.

Első kortyra az íze már sokkal jellemzőbb Barbadosra. Gyümölcsös édesség társul a hordós ízekhez. Édes trópusi egyveleg csúszik át fanyar hordósságba. Nem keserű, de a melasz jellegzetes karaktere érezhető. Az illatból ismerős kartonpapír és bőr ízei adnak a párlatnak több komolyságot. Az édes gyümölcs, a fa fanyarsága és a hordó fűszeres aromái, mint a vanília és szerecsendió egy kellemesen komplex és kerek egyveleget alkotnak. Az alkohol jól beépült, nem tűnik ki az ízek közül.

A lecsengés közepesen hosszú, meleg és száraz. Hordós fanyarság kíséri a melaszos ízeket és egy kis diót.

Értékelés: 100/78

Fiji 2009

Fidzsi egyetlen lepárlójának pot still rumját kóstolom. 10 év trópusi érlelést 3 év kontinentális érlelés követett a Ferrandnál. Értelmezhetetlen literenkénti 3 gramm cukor ebbe is került. Bízom benne, hogy az általam annyira kedvelt piszkos ízei a fidzsi rumnak megjelennek benne.

Plantation Fiji 2009 © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)
Plantation Fiji 2009 © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)

A párlat a pohárban aranybarna és meglepően híg: a pohár falán alig látszik film.

Az illatolás érdekesen kezdődik, izgalmakat ígér. Édes, trópusi gyümölcsös a nyitás: papaya, mangó, banán. Igazán jól sikerült gyümölcspárlat érzetét adja. Nagyon élénk és üde, igazán funky az illata. Érezni az érlelés adta aromákat is: fás, hordós aroma gördül át vaníliába és karamellbe. Enyhe menta frissíti fel az egyveleget. Melasz fanyarsága és egy kis bőrösség kerekíti le az összképet és ad eleganciát a rumnak. Megvan benne a fidzsi pot still rumok nehézsége és visszaköszönő aromavilága. Ez a kiadás élénkebb és gyümölcsösebb, mint a Lautoka, és egészen más liga, mint az Isle of Fiji. Gyümölcsös, komplex, hívogató az illata. 

A Fiji 2009 íze sem okoz csalódást. Hasonlóan az illatához, kellemesen komplex: domborítja a párlat és a hordó erényeit is. Nehéz, földes és zöldnövényes ízvilág keveredik a hordó fűszerességével. Enyhén csípi, kicsit zsibbasztja is a garatom. A korty eleji trópusi egyveleget vanília, majd édes-fás íz váltja. Elbújik mögötte a már említett, leginkább paprikás csípősség. Mindez villámgyorsan történik, mert már iszonyat lendülettel jön is egy kesernyés, földes és növényes löket, ami egy kis időre melaszosan fanyarrá, gyógyszeressé és növényszárassá változtatja az ízeket. Ezek ugyanevvel a lendülettel el is tűnnek és visszatér a nektáros, enyhén hordós párlatíz.

A lecsengée ehosszú, eleinte gyümölcsös, végül fanyar és enyhén hordós. Sokáig elidőzik még a szájpadlásomon.

Értékelés: 100/80

Jamaica 2007

A Clarendon termékei nem nagyon jutnak el hazánkig még független palackozók által sem. Párlataik nagy részét bulk rumként értékesítik, saját márkájuk, a Monymusk pedig korlátozottan elérhető. Az NRJ megvásárlása óta a Plantation valószínűleg a Clarendon jobb tartalékaihoz is hozzáfér. A kiadás a lepárló MSP marque-jából készült, ami könnyebb pot still párlat, jamaikai viszonylatban alacsony észtertartalommal.

Pohárba tölve a rum színaranyban pompázik. Látszik az olajosságán, hogy pot still, mégis kicsit híg.

Az illata nem is lehetne jamaikaibb: mindent elnyomó, erős funk. Édes, gyümölcsös, virágos, hordós meg minden is egyben. Dominánsan trópusi gyümölcsös: banán és ananász illata járja át már az egész szobát. Van benne egy enyhe füstösség, ami szépen harmonizál a hordó fás illatával. Ezt a halovány fásságot egészíti ki a melasz keserédessége és a karibi fűszerek egyvelege: vanília, fahéj és szerecsendió. Az illatokat elegáns bőrösség zárja. Hosszan érlelt, balanszos a rum. A konyakos hordó illata teljesen elveszik ebben a jamaikai észterbombában. Az illata csupa jót ígér.

Az ízek beváltják az illat összes ígéretét. Aromás, nagyon ízgazdag, komplex és funky. Kimondottan élvezetes és szórakoztató kóstoló így. Az édes, trópusi gyümölcsös profil még most is dominál a banán és ananász ízeivel. Az illatból ismerős fűszerek is jól érződnek, kiegészítve a szegfűszeggel. A melasz fanyarsága is jobban érezhető, de nagyon jó egyensúlyt teremt a gyümölcsök édességével. A hordó fás ízei alig mutatkoznak: elbújtak valahova a konyak mellé.

A lecsengése hosszú, melengető. Az ananász íze sokáig megmarad a számban. Ahogy múlik az ananász, úgy bontakozik ki egy kis füstös szárazság, ami váltja a helyén.

Értékelés: 100/85

Guyana 2007

Akár biztonsági játéknak is nevezhetjük a guyanai kiadásokat. A Port Mourant, fából készült lepárlóüst pálatai talán a legismertebbek és legkedveltebbek. Van egy nehéz, ízgazdag karakterük, ami kiadások tucatjait ihlette meg. 

Plantation Guyana 2007 © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)
Plantation Guyana 2007 © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)

Pohárba töltve aranysárga a rum. A Port Mourant párlata sűrűvé, olajossá teszi.

Az illata nehéz és komplex. Kell szellőznie, hogy az alkohol csípőssége csillapodjon. Az utána érkező illatok elég széles skálán mozognak. Dominánsan fanyar: a hordó és a párlat is jól megmutatják magukat. Fás illatot vált rögtön vanília és kókusz, de kicsi sósság és kovászos kesernyésség is megbújik mögöttük. Van benne egy kis földesség és növényesség, amik a hozzájuk párosuló étcsokival alkotják a Port Mourant párlatok fő illatprofilját. Végül az illatok egy nagyon is hívogató marcipános sütivé állnak össze.

Az íze ismerős. A guyanai rumot tartalmazó blendek nagy részében előfordul a Port Mourant. Étcsoki, vanília, barnacukor és diófélék ízrobbanása, amibe később melaszos fanyarság és borsos csípősség keveredik. Finom dohányosság kerekíti le. Nagyon jól egészíti ki a hordós ízeket a párlat íze. Az oszlopos lepárlású eleme a blendnek érezhetően tompított a Port Mourant párlatán, de a nehéz csokis, karácsonyi fűszeres íz még így is domináns. A navy rumokból is jól ismerheted ezt az ízprofilt.

A lecsengés közepesen hosszú, enyhén édes és melengető. Az utolsó korty után még jó darabig érzem a hordó fásságát és a vanília édességét.

Értékelés: 100/75

A Plantation Under the Sea vitorlabontás után a rumvilág izgalmas szegleteibe navigál. A rumok, szerintem, jól lettek beválogatva a sorozatba. Képviselik a legtöbb fontos rum régiót. Érdekes azonban, hogy francia származása ellenére Alexandre Gabriel válogatásaiba sose kerülnek francia hagyományú rumok. 

Nekem egyértelműen a komplexebb, karakteresebb rumok tetszettek. Az Under the Sea minden tagja jól megmutatja a maga rumkategóriáját vagy termelő országát. A Barbados, Panama és Venezuela kiadásokban sokkal feltűnőbben van jelen a konyakos illat- és ízvilág, míg a jamaikai, guyanai és fidzsi a funk elnyomja. A huhogók nyugodtan leülhetnek: nem konyak ízű minden Plantation rum. Cukrot csak néhány kiadáshoz adtak, azt is olyan kis mennyiségben, hogy értelmét sem nagyon látom. 

A sorozat minden tagja hosszabb érlelést kapott, ami nekem tetszik. Bírnak azokkal a jegyekkel, amiket a magamfajta érlelt rum rajongó kedvel. Édesek, fanyarak, hordósak, bőrösek, így elegánsak és komplexek. Nekem egyértelműen a Jamaica 2007 lett a kedvencem. Ebből egy palackkal simán el tudok képzelni a szekrényben. Kevés Clarendon párlathoz volt eddig szerencsém, de keresni fogom őket. A Hampden funkját juttatja eszembe ez a kiadás, de kifinomultabb, elegánsabb annál.

Ár-érték arányban a fidzsi és a jamaikai kiadások tetszenek. A többiért nem biztos, hogy kifizetnék 25 ezer forint körüli összeget. Jó rumok ugyan mind, de nem elég izgalmasak, hogy az egész sorozatra le akarjak csapni. A rummal barátkozóknak jó második lépés lehet a Plantation Under the Sea. Túlmutat már a klasszikus belépő rumokon, mint a márka alap kiadásai, a Diplomático és a Zacapa. A sorozat darabjai megfizethetőek és többnyire jól mutatják be az egyes országok rum hagyományát és ízeit. Egy próbát mindenképp megérnek, mielőtt tovább hajózol bonyolultabb és érdekesebb rumok felé.

Vélemény, hozzászólás?