Ratu Lautoka 16 éves

Ratu Lautoka 16 éves © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)

A rumkészítő országok sokszínűsége abban is rejlik, hogy már az adott országon belül is több lepárló építi a rumkultúrát és a hagyományokat a rum körül. Vannak azonban országok, ahol mindösszesen egy lepárló van, mégis hihetetlen változatosságot tudnak produkálni. Ilyenek Guyana, St. Lucia vagy éppen Fidzsi, ahonnan a Ratu Lautoka 16 éves rum is származik.

Kérdezhetnéd, hogy mégis hogyan adják a változatosságot ezek az egy lepárlós országok? Leginkább a változatos gépparkkal. Guyana vagy St. Lucia igazi játszótér ebből a szempontból. Különböző lepárló berendezésekből nyernek különféle marque-okat, amik sokszor már önálló életet képesek élni. Guyana lepárló berendezései a korábbi lepárlók és birtokok neveit viselik, ahol maga berendezés üzemelt (pl. Port Mourant vagy Enmore), míg St. Lucia lepárló berendezéseit gyártójukról ismerjük (pl. Vendome pot still). Ezek már magukban is keresett párlatok, de Guyana egyes marque-jait blendekből is tökéletesen ki lehet érezni.

Fidzsin a modern rumkészítés csupán 1980 óta van jelen, akkor létesítették a sziget egy szem lepárlóját. A sziget lepárlójáról, a South Pacific Distillery-ről a Plantation Isle of Fiji bejegyzésben olvashatsz részletesebben. A lépárló mögött álló cég a Rum Co. of Fiji. Minden fidzsi rum náluk készül. Rendelkeznek pot stillel és lepárló oszloppal is. Ezek kombinációjából áll a legtöbb rumjuk, de akad single still kiadás is a Plantation-nél.

Idő kellett, hogy a fidzsi rumok először titkos favoritok, mára pedig kedvelt kategória lehessenek a rumon belül. Van egy jellegzetes karaktere a fidzsi rumoknak, ami a különlegességüket adja. Van, aki ezt a vulkáni talajjal és a nád magas cukortartalmával magyarázza, de nyilván a lepárlás és a trópusi érlelés is beleszól a jellegbe.

Fidzsiről csak későn kezdtek rumok Európába csorogni. Az első független palackozások 2011-től indultak és a legkorábbi 2001-es lepárlású. Azóta kisebb-nagyobb rendszerességgel jönnek főleg single cask kiadások független palackozóktól. A mai napig többségben vannak a független palackozások fidzsi rumokból. Teljesen fidzsin készült, érlelt és palackozott rum eddig nem vagy alig érkezett Európába. 

A bulk rumból és a különböző független palackozásokból is el lehet élni, de nem ad arcot se a lepárlónak, se az országnak, ahonnan származik. Ismerünk egy nagyjából jellemző fidzsi rum karaktert, de ezt nem lehet bármikor következetesen számon kérni. Le kellett tehát tennie valahogy Fidzsinek is a névjegyét rumkészítőként. A csendes-óceáni régióban a Bounty márkát használják, míg Európába két más márkával érkeztek.

A Bati a belépő márkájuk, ami főleg rum likőrökből áll, de a legkedveltebb, a 8 éves Ratu Signature Blend palackozásuk is erősen cukrozott. A Ratu a haladóbb márkájuk, több érlelt palackozással. A Bati harcost jelent, fidzsi nyelven, míg a Ratu törzsfőnököt. A ma kóstolt Ratu Lautoka 16 éves neve hozzá is tesz kicsit a nyelvleckéhez. Lautoka a város, ahol a South Pacific Distillery található. A Lautoka név pedig állítólag két törzsfő párbajából származik, ahol az egyik dárdájával eltalálta a másikat és azt kiabálta, hogy “Lau-toka”. Ezt szabadon teli találatként, pontosan pedig dárda szúrásként fordítják.

A Ratu Lautoka 16 éves rum a lepárló limitált kiadású presztízsterméke. Korábban jelent már meg hasonló 12, majd 15 éves limitált kiadás is ezzel a névvel, de még a létezésükre is alig akad bizonyíték. Mindenesetre ez egy cukrozatlan, ízig-vérig fidzsi rum. Hatalmas ugrás felfelé, mivel levetkőzi a fölösleges sallangot, amit a Batira rádobtak, hogy könnyebben iható legyen az avatatlanok számára. 

Természetesen fidzsi cukornád melaszból készült. A blend fele pot still rum, míg a másik fele oszlopos lepárlású. 16 évet töltött fidzsin, ex-bourbon hordókban, majd 6 hónap finish-t kapott 30 éves muskotályos hordókban. Kedvezni akarnak az igazi rumfejeknek, ha még a hordó korát is elárulják vagy jól működik a PR gépezet. Az extrém trópusi éghajlatnak hála, a fidzsi érlelés nagyon intenzív. 16 éve alatt a hordó alapos munkát tud végezni. A kiadás  presztízsét ritkasága is adja. Csupán 5 hordóból palackoztak belőle, barátságos 46% alkoholtartalommal.

A palack a Ratu sorozat duci palackja, azonban a csomagolás is igyekszik eleganciát sugallni. A bőr(!) címkén arany a nyomtatás, illetve Liam Costello, lepárlómester aláírása is a palackon van egy arany matricán. 

Ratu Lautoka 16 éves © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)
Ratu Lautoka 16 éves © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)

Kitöltve a Ratu Lautoka gyönyörű, mély vörösesbarna színű, már-már mahagóniba hajlik. Viszonylag híg, alig képez filmet a pohár falán.

Az illata édeskés, kerek, elegáns. Gyümölcsösen indul. Igazi funky rum, jamaikai társaira emlékeztet. Nem olyan tolakodó, mint egy észteresebb Hampden, de erős a trópusi gyümölcsös befolyás az illat elején. Ezután a funktól átveszik az érlelt illatok az irányítást. A megszokott édeskés illatot még érezni, amit a bourbon hagyott a hordóban, de hamar előre tolakodik a tölgyfa fanyarsága, a medvecukor és melasz keserédessége és egy nagy adag bőr is. Nagyon tetszik ez az érlelt funk, amiért végtelen pénzt kéne fizetni, ha azonos korú jamaikai lenne. Pazarul oldódott fel az eredeti párlat a hordós aromákban, nagyon jól harmonizálnak.

Az íze meglepően száraz első kortyra. A gyümölcsösség elveszik és sokkal tolakodóbb, piszkos ízek kerülnek előtérbe. Száraz, tanninos a kezdet, ami kimondottan fanyarba, sőt keserűbe megy át. Közben érintjük a vizes széna kupacot, a dízelt, a nyári hőségben olvadozó aszfaltot és a kínai tornacipőt. Erős a disszonancia az illata és íze között és ez adja az igazi komplexitását. Elegáns, kiemelkedő párlat, de szeretni kell ezt a fajta piszkos funkot, hogy tényleg örömet okozzon.

A lecsengés közepesen hosszú és melengető. Először átsuhan a torkomon a gyümölcsösség, hogy utána fás fanyarságnak és a hordóíznek adhassa át a helyét. Az összképből nekem a muskotályos hordó befolyása hiányzik. Mások kóstolóiban láttam, de én nem véltem felfedezni.

Nem kezdők rumja a Ratu Lautoka 16 éves. A fidzsi rum karakterét meg kell szeretni, hogy azt éld át, amit a kiadás adni szeretne. Amint azonban ráérzel az ízére, hasonlóan rá lehet kattanni, mint egy jó jamaikai rumra, vagy akár a ritka Caronikra. Ugye, aki szereti a piszkos aromákat… A pénztárcádat viszont a Ratu Lautoka kevésbé terheli meg. Ár-érték arányban bajnok.

A kiadás ugyan limitált, azonban a lepárló állandó sorozatának nevével értékesítik, nem először, így jó eséllyel várhatunk hasonló csemegéket később is. Sokkal inkább áll paritásban a függetlenek kiadásaival, mint a Bati rumlikőrökkel. Tud tehát ilyen komplex, elegáns párlatot a Fiji Rum Co. is. Így talán nem kell a nehezen beszerezhető egyszeri kiadásokat vadászni a jövőben. 

Fidzsi valóban letette a névjegyét evvel a rummal. Méltó versenytársa az azonos korú karibi rumoknak, sőt, a rá jellemző piszkos funk ki is emeli közülük. 20 ezer forint alatti áron pedig kötelező darab, ha vonz ez az ízvilág.

Értékelés: 100/82

Vélemény, hozzászólás?