Brix Distillers Stout Cask Release

Brix Distillers Select Cask Series Stout Barrel Release © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)

A Brix Distillers Select Cask Series sorozatának első darabja a Stout Barrel Release, ami a folyamatosan fejlődő és bővülő ausztrál kézműves rum mintapéldája. A szigetország sok szempontból el volt szigetelve a világ többi részétől, de a rum nem tartozott ezek közé. Az első brit honfoglalókkal megérkezett a szigetre a párlatokra való éhség és természetesen a lepárlás is. Az éghajlat lehetővé tette a cukornád termesztést, így lehetett a rum az ausztrál kolónia mozgatórugója és még egy forradalmat is tüzelt 1808-ban.

Napjainkra ismét a rum lehet a preferált párlat Ausztráliában, hála a nagyobb odafigyelésnek gyártói és fogyasztói oldalról is. A 2010-es évekig ami rumot az ausztrálok elfogyasztottak, az mind az ismertebb gyártók belépő termékei voltak (Beenleigh és Bundaberg). Hiányzott az izgalom, a változatosság és a prémium szegmens az rumból.

Az ausztrál rum piacában rejlő lehetőségeket és kínálat hiányosságát akarta kihasználni három barát Sydney-ből, hogy újra régi fényében tündökölhessen az ausztrál rum országon belül és idővel azon kívül is. 2017-ben, több éves készülődés, utazás és tanulás után megnyitották Ausztrália (jelenleg) egyetlen craft rum lepárlóját, a Brix Urban Rum Distillers-t. A kommersz, belépő rumokon túl szerettek volna igazi változatosságot és prémium szegmenst kialakítani a sziget rumjai között. 

A Brix Distillers neve a cukornád levének cukortartalmát mérő brix mértékegységből ered. Ausztráliában minimum két évig kell érlelni a cukornádpárlatot, hogy rum lehessen. Ezért a Brix, ahogy több mikrolepárló is a szigeten, cukornádpárlat (cane spirit) néven forgalmazta és forgalmazza friss kiadásait. Érlelt kiadásokhoz Barbadosról vásároltak rumot, de 2023-ra elég hordóban pihenő rumtartalékot halmoztak fel, hogy erre már ne legyen szükség.

A lepárló az ausztrál alapanyagokra fókuszál: nem csak a melasz, illetve az elkészülő párlat ausztrál, de az érleléshez vásárolt hordók is ausztrál italokat rejtettek korábban. A hordókészletük nagyon változatos: whisky, sör, bor egyaránt volt korábban bennük. Ez egyrészt jó alap az érleléssel való kísérletezéshez, másrészt igazi nemzeti identitást is ad a Brix rumoknak. Kísérletező kedvük első kézzelfogható palackozása a Stout Barrel Release.

A lepárló éke Molly, a természetesen ausztrál építésű lepárló berendezés. A teljesen rézből készült lepárló alja egy 1800 literes pot still, tetején egy öt tányéros lepárlóoszloppal. Az igazi ausztrál craft rum tehát ebben készül, szakaszos lepárlással: az címkén büszkén is jelzik, hogy small batch rum.

A Stout Barrel Release több szempontból is igazi kuriózum. Mivel a kisebb lepárlók rumjai nehezen vagy el sem jutnak Európáig, biztos vagyok benne, hogy éppen egy Rumnagykövet exkluzívot olvasol. Nekem egy barátom hozta egyenesen Sydney-ből. Máshogy egyelőre nem jut el a Brix az öreg kontinensre. Kellőképpen ritka is ez a kiadás: két hordóból összesen 585 palack készült. Az enyém a 354.

A palack szép, de masszív, és nem épp kecses. Elegánsan tükröződik a lámpa fénye a címke ezüstjén, ahogy írom ezt a bejegyzést. Szép, hengeres díszdobozban érkezett. A doboz, a címke és a Brix weboldala egyaránt nagyon informatív. A lepárló dúskeblű recepciósának telefonszámán kívül minden is le van jegyezve. A melasz típusa, a használt élesztő, az erjesztés ideje meg miegymás. A modern rumfogyasztó és a rumfejek álma ez a részletesség és transzparencia. Ha megosztanának még egy gázkromatográfos elemzést, esetleg észter- vagy kongenerszintet a párlatban, tuti információ túladagolásunk lenne. 

A Stout Barrel Release, ahogy a neve is súgja ex-stout hordókban érett. Ezekben korábban bourbon-t, majd a Stockade sörfőzde stout sörét érlelték. 3 évet és 1 hónapot töltött bennük a rum palackozás előtt. Az üvegbe nem túl hivalkodó 45.2% ABV-vel került.

Brix Distillers Select Cask Series Stout Barrel Release © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)
Brix Distillers Select Cask Series Stout Barrel Release © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)

Kitöltve a színe világos aranysárga. Nem túl testes, se nem olajos. Vékony, de határozott filmet hagy a pohár falán. 

Az illata friss, gyümölcsös: erősen zöldalmás. A nehezebb, melaszos keserédesség alig érezhető rajta. A rövid érlelés miatt faíz és a hordós érlelés aromái sem nagyon érezhetők. Édes inkább a profilja: mazsolás és érett barackos. A hordó előéletéből a bourbont érezni, a stout nem hagyott benne mély nyomot. Az illatokat vanília és dió enyhe édessége zárja. Érezni az aromákon, hogy fiatal a párlat. A hordó szép színt és kellő komplexitást adott neki, de nem nyomja el. Fiatalos, lendületes és üdítően friss.

Első kortyra az íze szárazabb, a gyümölcsök kevésbé érződnek. Erős gabonaszeszes íze van, ami valahol érthető. A friss bourbon hordó rengeteg aromát szívott magába, amit a rövidebb sörérlelés nem mosott ki vagy ütött felül. Érzem a melasz keserédességét és egy kis gyógyszeres fanyarságot. Érzek még egy kis gumit, kardamomot és borsos csípősséget. A bourbon íze még mindig tart, ami nem feltétlenül hiányzik, de tisztaságot és eleganciát is kölcsönöz a palackozásnak.

A lecsengése közepesen hosszú, forró és meglehetősen száraz. A bourbon íze mostanra teljesen kiveszett és a fiatal rum enyhén kókuszos és gyümölcsös ízei maradnak meg.

Jó kis rum a Stout Cask Release. Fiatal, aromás, nincs hordós és túlérlelt fáradtság benne. Tetszik a kísérletezés a hordókkal. A stout jó ötlet volt, bár a korábbi bourbon még domináns a hordóban. Remélem lesz szerencsém valamelyik későbbi kiadáshoz is, hogy láthassam merre halad a Brix Distillers.

A mai, kicsit fragmetált, ausztrál rum szcénába jól illik a Stout Cask Release. Míg 10 évvel ezelőtt csak a Beenleigh és Bundaberg volt említésre méltó ausztrál rum készítő, úgy ma már tucatnyi lepárló készít “ausztrál” rumot. Mindenki próbálja a saját lepárlójának karakterét megmutatni és azt finomítani, így az innovációs hajlandóság elég nagy. Nincs azonban egy igazi összefogó erő, ami eggyé kovácsolná Ausztrália rumjait. Ha kicsit visszagörgetsz Lance ausztrál rumos cikkei közt az ausztrál 2021-es rumos adventi naptárhoz, olvashatod, hogy ő is hasonló következtetésre jut. Jó az ausztrál rum, csak még nem tudjuk pontosan, hogy mi az.

Nekem alig néhány ausztrál rumot sikerült eddig megkóstolnom, leginkább a ritkaságuk miatt. Az első a TCRL rumja volt, majd sikerült nemrég az új, 7 éves ausztrál kiadásuk is megkóstolnom. A korábbi karakteresebb, markánsabb, ízesebb és szerintem jobb is. Ezen felül a Dead Reckoning független palackozását kóstoltam még, ami a Killik lepárlóból érkezett. Ez egy magas észtertartalmú fehér rum, ami a gyümölcsöktől a kámforig mindenféle ízt produkált. Négy ausztrál rum, négy teljesen különböző ízvilág.

Látszik, hogy a sziget lepárlói keresik az útjukat. Kísérleteznek ízekkel, hordókkal és folyamatokkal. Ebből adódóan a rumipar dinamikusan bővül és fejlődik. Bízom benne, hogy hamarosan Ausztráliában is ráébrednek az egységes fellépés szükségességére és a sok apró innováló lepárló tud majd egy koherens egészet alkotni. 

Értékelés: 100/80

Vélemény, hozzászólás?