S.B.S. Jamaica 2021

S.B.S. Jamaica 2021 © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)

Az S.B.S. Jamaica 2021 egyrészről Jamaika rumjainak újrafelfedezése és a tradícionális alapanyagokat újragondoló kísérletező kedv mintapéldája, másrészről pedig emlékeztető a cukor- és rumipar gyökeres átalakulására. Ma még sokkal inkább az előbbi, mint az utóbbi, de lássuk csak, hogy miért.

A cukoripar mai iránya egészen hosszan visszanyúlva, már a kolonializmus idejében kezdett formálódni. A gyarmatokat az európai országok haszonszerzés céljából tartották fenn. Ez azt jelentette, hogy bármiből, ami a gyarmatokon készült, a gyarmattartó húzott hasznot olcsó nyersanyag, késztermék, illetve adók formájában. A termékeket is úgy engedték csak be az anyaországba, hogy azok ne legyenek versenytársai a hazai iparnak vagy mezőgazdaságnak. A kolóniák exportjáról is az anyaország döntött. 

Spanyolország 1796-ig nem engedélyezte a kereskedelmi rumlepárlást a gyarmatain, hogy védje a hazai párlatok piacát. Nagy-Britannia hol korlátozta, hol tiltotta gyarmatain a kereskedelmet, így sokszor sem rum, sem pedig melasz nem tudott áramlani a szigetek között. A nehézségek ellenére a cukor elég hosszan karibi luxuscikk tudott maradni és drágaság számba ment Európában. 

Az első igazi gyomrost Napóleon vitte be a nádcukornak, amikor úgy döntött, hogy protekcionista gazdaságpolitikáját kiterjeszti a francia répacukorra is. Evvel rendesen kivette a hátszelet a gyarmatok vitorláiból. A répacukor, mint olcsóbb alternatíva kezdett elérhető lenni Európa szerte, és elkezdte kiszorítani a nádcukrot a piacról. Ennek a nádcukor piacának és iparának lassú, fokozatos leépülése lett az eredménye, ami végül továbbgyűrűzött más országok gyarmataira is.

A rum hagyományosan cukornád melaszból készült mindenhol egészen a 20. század első feléig. A melaszhoz szükség van cukoriparra, azonban egyre kevésbé volt és van szükség nádcukorra. A francia gyarmatok, akik nem tudtak így mit kezdeni a cukornáddal, elkezdtek átállni a friss cukornádléből készített rumokra. Az agricole rumokkal a birtokok is átalakultak. A lepárlók az ültetvények közelébe kerültek, hogy azonnal fel lehessen dolgozni a frissen vágott nádat. Így válhatott a birtok egy nagyobb mezőgazdasági egységgé, amiről a rhum agricole (mezőgazdasági rum) neve is árulkodik.

Nem álltak át azonban mindenhol erre a mezőgazdasági jellegre. Konszolidáció, felvásárlások és összevonások ideje következett és tart a mai napig. Guyana több száz lepárlójából már csak egy üzemel. Ahogy csökken tehát a kereslet a nádcukorra, úgy fogyatkozik a cukoripar és küszködik a rumipar. 

A legtöbb melasszal dolgozó birtok vagy lepárló már nem tud önfenntartó lenni. Újabb guyanai példa: néhány évvel ezelőttig az ország bőven el tudta látni a DDL-t melasszal és még exportra is jutott, míg ma már részben importálniuk kell a melaszt, hogy lefedje a rumtermelésüket. Természetesen nem minden ország és lepárló alatt rázták meg ennyire a fát. Dél-Amerikából még mindig tetemes mennyiségű melaszt exportálnak és többségben vannak a melasz alapú rumok a polcokon.

A nádcukor piacának szűkülésével és az elérhető, jó minőségű melasz fogyásával a nádlé alapú rum jó alternatívának tűnik. A melaszt használó lepárlók nem fognak egyhamar átállni, hiszen elegendő cukornádhoz kéne jutniuk, illetve a teljes ellátásukat át kéne alakítani. Ma még inkább kísérleti téma a nádlé alapú rum a francia gyarmatokon kívül. Természetesen vannak más, ilyen rumra fókuszáló régiók (Thaiföld, Hawaii, esetleg Vietnám), de a termelésük nem számottevő.

A sötétre festett kép ellenére az S.B.S. Jamaica 2021 a Worthy Park sikersztorija. Jamaikai lepárlókra eddig nem volt jellemző, hogy cukornádlével kísérletezzenek. Noha ez egy független palackozás, a legújabb Rum Bar Overproof rum is cukornádlé alapú lesz, ami már a Worthy Park saját márkája. A többi, még ma is működő birtok és lepárló mind a melaszra fókuszál a szigeten. A Worthy Park egyébként ebből a szempontból is köszöni, jól elvan. Ők az utolsó teljesen önellátó cukor birtok és rumlepárló az országban. Saját nádból készítik a cukrot, aminek a melaszából pedig rumot készítenek. Ekkora szabadsága és autonómiája kevés lepárlónak van a melaszos rum világában.

Ha Jamaika, akkor említést illik tenni a rum marque-járól. Az S.B.S. Jamaica 2021 vadiúj marque-ja a WPL-CJN. Ugyanúgy készül, mint a WPL (Worthy Park Light), de az alapanyag a melasz helyett friss cukornádlé (CJN = cane juice). Ebből a ritkaságból került egy hordó Josh és az 1423 birtokába, amiből 277 S.B.S. palack lett brutális, 59.5%-os alkoholtartalommal. A párlat 2 évet pihent bourbon hordóban és a holland piacot célozták meg vele.

S.B.S. Jamaica 2021 © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)
S.B.S. Jamaica 2021 © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)

A színe a korának megfelelően fakó, szalmaszínű. Közepesen testes és nem túl olajos, ami egy ilyen erős pot still rumnál meglepő.

Az illata könnyed, és a magas ABV ellenére sem túl szúrós. Nekem csemegekukorica illata dominálja az egész illatolást, így rendesen meg kell erőltetnem magam, hogy ennél többet is mondhassak. A klasszikus agricole-os illatokra csak halványan emlékeztetnek az illatai. Enyhe növényesség és földesség van benne, de egy nagyon erős édes réteg ücsörög rajtuk. Hosszabb szaglászás után a cukornád illata is előkerül. Más kóstolóknál olvastam mangót, banánt és papayát, de én továbbra is azt mondom, hogy a Bonduelle mézédes csemege kukoricája elbújhat emellett a rum mellett. Nehéz és édes az illata. A francia agricole rumok gyakori magos fanyarságától és erős növényességétől elmarad. Funky jamaikai, de annak is egy szokatlan verziója. A hagyományos, melasz alapú jamaikai funk nem ilyen. A friss cukornádlé alap újragondoltatja velem, amit eddig a jamaikai rumokról tudni véltem.

Az íze már bonyolódik az illatához képest. A kukorica nem megy sehova, de kiegészül több dologgal. Végre érezni a rum erejét: kellemes forróság önt el tőle. Előbújik a hiányolt magvas fanyarság is. Kissé meggypálinkás az összkép. A friss cukornádléből készült rumok szeretői felismernék benne a rumot, de kezdőknek nem ajánlom. A sorból kilógó érdekességnek jobban elmegy a pattogatott- és csemegekukoricás ízvilággal, valamint a mögötte bujkáló növényességgel. Az íze hozza, amit az illat ígért. A hordó ízei még mindig rejtőznek, de enyhe fűszeresség és édesség érződik belőle.

A lecsengése hosszabb, és itt jönnek elő az igazán rumos jegyek. Az hátramaradó ízek rumosak, hordósak, kissé vaníliásak és szárazak. A kukorica is a közelben ólálkodik, de végre hagyja jobban kibontakozni a rumot.

Egészen különleges nádlé alapú rum az S.B.S. Jamaica 2021. Nem hasonlít sem a megszokott jamaikai rumokra, sem a megszokott agricole-okra. Újragondolja a nádlé alapú rumok kategóriáját. A közeljövőben kerül piacra egy teljesen nádlé alapú fehér overproof a Rum Bar márka alatt. Kíváncsi vagyok, hogy hasonlít-e egyáltalán erre a kiadásra, és arra is, hogy lesz-e sikere a Worthy Parknak ezekkel a rumokkal. Én a hagyományos vonalukat jobban szeretem, ezen a nádlé alapú kiadáson érzem a kiforratlanságot. Független palackozásként elmegy érdekességnek, de nekem nem hozza a Worthy Park rumok megszokott minőségét. 

Értékelés: 100/73

Vélemény, hozzászólás?