Papalin Haiti 6 éves

Papalin Haiti 6 éves © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)

A Velier Papalin nosztalgia vonata másodjára is begurult Haiti állomásra. A sorozat Luca Gargano változata a “régen minden jobb volt” sóhajra. Ma már teljesen normális, hogy a lepárlóktól közvetlenül vásárolhatsz rumot a saját márkájuk alatt, ahogyan az is, hogy független palackozók nagy mennyiségben vásárolnak rumot kontinentális érlelésre, majd értékesítésre. Mielőtt ez a helyzet konszolidálódott volna, a trópusok rum készítő szigetein (pl. Jamaika) kereskedőházak üzemeltek, akik megvásárolták a helyi rumokat, majd blendelték őket, mielőtt piacra kerültek volna. 

Mára ez a trópusi blend kategória kihalt, pont a fent említett két ok miatt. A lepárlók szeretnének saját márkákat bevezetni, ami egy erős identitást ad rumjuknak, és a befolyt pénzeken sem kell osztozni senkivel. Így a más csatornákon értékesített bulk rumot nem is tárolgatják saját birtokaikon. A palackozók kontinentális európaiak vagy amerikaiak, így a végső terméknek messzire kell utaznia a fogyasztóhoz, trópusi közvetítőkre nincs igazán szükség. De még ha szükség nincs is rájuk, erős nosztalgia kötődik hozzájuk, amiben Luca látja a romantikát.

A lehető legtöbb sziget rumját szeretné megmutatni trópusi blendként a Velier a Papalin sorozatban, de addig hosszú az út. Jamaikán vagy Barbadoson könnyebb dolguk van, de St. Luciáról vagy Guyanából már nagyon régen nem láttam független palackozást. Haiti viszont stabil pont Luca üzletében. Fel tudta karolni a clairint, mint kategóriát, sőt lepárlót is tudott létesíteni a lepárlóban, hála a jó viszonyának a Barbancourt családdal.

Ebben a második haiti Papalin kiadásban már kevesebb a csapongás, legalábbis a blend összetételét nézve. Míg az első Papalin Haiti 5 lepárló 32 hordójából lett összeválogatva, addig ez a második már csak három lepárló (Sajous, Vaval, Casimir) hét ex-sherry hordójából készült. Érdemes megjegyezned, hogy a sherry hordók igen nagyok, 500 liternél nagyobbra is hízhatnak, így a hét hordó is tetemes mennyiségű rumot takarhat. Ez a nagyobb fegyelem a blendben talán kicsit jobban is illik a nosztalgiához, amit Luca szeretne, hogy mind átéljünk.

A blend alkotóelemei mind pot stillben készültek és a Port-au-Prince lepárlóban pihentek 6 évet, tehát teljesen trópusi érlelésűek. A pot still és a trópusi érlelés egyébként, amik igazi becsípődései Lucának. A palackba magas, 54,1% ABV-vel került a rum.

Papalin Haiti 6 éves © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)
Papalin Haiti 6 éves © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)

Kitöltve mély mahagóni színű. Testes, olajos, szépen megragad a pohár falán. Nem meglepő egy ilyen jellegű pot still párlattól.

Az illata fantasztikus. Egészen másra számítottam a nyers clairinek és a 4 éves kistestvér ismeretében. A sherry hordó, szerintem, csodát művelt. Az illata telt, édes, gyümölcsös és nagyon kerek. Az első réteg nehéz, édes, piros gyümölcsös aroma után szépen kibontakozik a hordótól kapott fűszeresség. Édes vanília, pikáns fahéj és szegfűbors, egy kis mazsola majd egy vékony réteg tanninos hordósság. Az illat végében bújkál magos fanyarság is, ami kiegyensúlyozza a sherrytől kapott édességet.

Az íze már jobban hasonlít a korábbi elképzelésemre, de eléggé mellé lőttem. Kaptam egy kis gyógyszerességet és növényességet, azonban messze nem olyan agresszíven, mint azt vártam. A hordó lecsiszolta a nyers clairin éleit és kerek, jól iható, barátságos rumot csinált belőle. Enyhe fanyarság nyit egy kicsi ánizzsal. Szépen átvezeti a záró illatokat a nyitó ízekbe. Vegyes befőttes édességet érzek, de talán cseresznyét mondanék, ha muszáj egy gyümölcsöt választani. A süti fűszerek továbbra is intenzíven érezhetőek. Végül ismét visszatérünk a fanyarabb ízhez, a hordó tölgyessége zárja az ízek hullámvasútját.

A lecsengés hosszú és melengető. Édes, fűszeres, cseresznyés és enyhén hordós. A lassan múló melegség mutatja csak, mennyire magas is a Papalin Haiti alkoholtartalma.

A 6 éves Papalin Haiti egy egészen más fajta állat, mint a 4 éves volt. Kevésbé hordozza a cukornádlé alapú rumok és főleg a clairinek ízjegyeit. Nincs benne nagyon gyógyszeresség, földesség, növényesség vagy komposztos aroma. Meglepően erős befolyású sherry hordóba került. A fűszeres, sütis, meggylikőrös édesség sokkal inkább juttatna eszembe egy spanyol hagyományú rumot. Luca mindenesetre nagyon eltalálta mivel tudja a clairin nyers erejét megszelidíteni. Ha össze szeretném hasonlítani a 4 és 6 éves Papalin Haitit, akkor az érlelés hossza irreleváns, pedig ez a legnyilvánvalóbb a címkén. Nagyon különbözik egymástól a két palackozás íze, illata és karaktere. A 6 éves fűszeressége és gyümölcsössége egy sokkal barátságosabb rumot takar, mint a 4 éves vad földessége. Míg utóbbi igazi haladó rum, addig a 6 évest már hamarabb is élvezheti a lelkes rumrajongó. 

Haiti érlelt rumjai eléggé vegyesek, nincs feltétlenül közös irányuk. A friss clairinek a komposzttól a szalonnáig minden aromát lefednek, de ezek a sarkos ízek nem jelennek meg minden érlelt palackozásban markánsan. A Barbancourt rumjai is könnyebbek, mondhatni rumosabbak és a Papalin Haiti 6 éves kiadása is ebbe az irányba mozdult. Kicsit el is vesztette vadságát ezáltal, de visszafogottnak nem mondanám. Ez lehet előny, mert könnyebben befogadható a rum, de hátrány is, mert messze esett a blend alapjaitól, a friss calirinektől. Rád bízom, hogy ezt eldöntsd.

Értékelés: 100/80

Vélemény, hozzászólás?