A Papalin sorozat

Papalin rumok © Anda Misi

A Velier olasz palackozó kiadásai mindig is Luca Gargano rum iránti rajongását és szevedélyét tükrözték. Caroni és korai demerara kiadásai legendássá tették a rumrajongók körében. Azóta egy jól kialakult értékrend és saját rum kategorizálási módszere mentén készíti palackozásait. Imádja a pot still és trópusi érlelésű rumokat, valamint egyértelmű preferenciája a nagy hagyománnyal rendelkező kézműves rumkészítés. Jól illeszkedik ebbe a világnézetbe a Papalin sorozat is.

Az első Papalin kiadás már 2013-ban megjelent, utána azonban 8 év szünet következett. A sorozat különlegessége, hogy az első Velier blendeket tartalmazza. A legelső blend tulajdonképpen Luca szabadidős projektje volt, amibe kubai, venezuelai és Caroni rumok kerültek. Egyértelműen tetten érhető Luca kísérletező kedve.

A második kiadásra 8 évet kellett várni. Luca közben újragondolta a projektet, de a Papalin nevet megtartotta. A név alapja egy gyermekdal, amit kislányának énekelt még 2012-ben. Az új Papalin sorozat a 19. századi Jamaika rum blendelési hagyományait szeretné feleleveníteni. Mielőtt a lepárlók maguk kezdték volna trópusi érlelésű kiadásaikat értékesíteni, helyi kereskedők árulták saját trópusi blendjeiket. A blendek összetételét általában titokban tartották. A Papalin palackokon sincsenek a lepárlók feltüntetve, de nem titok, hogy a párlatok honnan származnak. Luca a jövőben a lehető legtöbb karibi szigetről szeretne egy palackozást készíteni, de a szigetek sajátosságai és esetleges korlátozott rumkészletei miatt ez nem biztos, hogy egyszerű lesz.

A Papalin sorozat célja a hagyományőrzés mellett a blend, mint minőségi párlat bemutatása. A különböző single rumok és whisky-k világában a blend egy kevésbé minőségi termékként érzékelhető, pedig ez a megkülönböztetés nem lenne indokolt. A blendek szépsége épp a komplexitásukban van, ami egy single párlatban nincs meg.

Richard Seale, a Foursquare lepárló tulajdonosa egyszer “függő palackozóként” jellemezte Lucát. Így különbözteti meg őt más független palackozóktól, mivel sokkal szorosabb a kollaboráció Luca és partnerei között. Luca a Papalin sorozathoz kiválaszthatja a hordókat, amiket használni kíván, megválaszthatja a palackozási alkoholfokot, de hogy a hordókból mi jön, az már a lepárlókon múlik. A rum persze mindig autentikus karibi, trópusi érlelésű párlat.

A sorozat folyamatosan bővül: a legújabb kiadások Haitiről és Réunion szigetéről származnak. A név és a címke tartalma nagyjából állandó, csak a lepárló szigete és a címke színe változik. A palack a jól megszokott fekete Velier palack.

Papalin Jamaica

Az első jamaikai Papalin kiadás kék címkés, alacsonyabb alkoholtartalmú változata. Ugyan a 19. században a blenderek nem adták ki a blendek összetételét és Luca sem írja rá a palackokra, mégsem hétpecsétes titok. A palackban a Worthy Park és a Hampden Estate rumjai keverednek. Luca azt mondta egy interjúban, hogy a blendek arányát tartja csak titokban, mégis meglepően pontos és összecsengő infókat találni különböző forrásokból. A blend 80%-a a Worthy Park ismeretlen marque-ja, 10%-a Hampden HLCF ex-bourbon hordóban érlelve és 10%-a ugyancsak HLCF, de ex-sherry hordóban érlelve. Minden alkotóelem melasz alapú, pot still rum, ami legalább 7 év trópusi érlelést kapott közvetlenül a lepárlóknál. A blend 47% ABV-vel került palackba 2021-ben.

Papalin Jamaica © Anda Misi
Papalin Jamaica © Anda Misi

Kitöltve világosan aranyló, már-már leszőkézném. Noha két, kizárólag pot still-t használó lepárlóból jönnek az alkotóelemei, a rum mégis vékony, alig tapad meg a pohár falán. Hol van a pot still olajossága?

Az illata összetéveszthetetlen jamaikai. Eleje enyhén ragasztós, de inkább a száraz, gyümölcsös funk jellemzi a két lepárlót azonosító aromák törékeny egyensúlyával. Megvan benne a Hampden 8 éves kiadására emlékeztető fás, de édes trópusi gyümölcsösség, ahogy az érlelt Worthy Park rumokokra jellemző friss zöldalma és roppanós körte íze is. Nem teljesen édes az illata: lecsengésében enyhén sós, olivás. 

Ízében inkább száraz. Az elsőre jobban érezhető fás, hordós ízt ázott kartondoboz váltja. Előbújik az illatban csak nyomokban érezhető sósság, az olíva és a kovászos kenyér ízeivel. Az alkohol jól integrálódott, nem karcol, igaz az alkoholtartalma sem kiugróan magas. Az édes, gyümölcsös íz csak késve érkezik meg. Rövid időre megmutatkozik majd elillan.

Lecsengése közepesen hosszú, melengető, tanninos és fanyar. Finom növényesség bontakozik ki, majd eltűnik nyomtalanul. 

Értékelés: 100/78

Papalin Jamaica Overproof

Az első jamaikai Papalin kiadás piros címkés, overproof változata. Az összetétele és kora is ugyanaz, mint a kék címkés változatnak, ez azonban hordóerősen, 57% ABV-vel került a palackba, ugyancsak 2021-ben. Jamaikában, ahogy azt a múlt héten olvashattad, nem ritkaság az overproof rum, így Luca sem hagyhatta ki.

Papalin Jamaica Overproof © Anda Misi
Papalin Jamaica Overproof © Anda Misi

Kissé fakó, szalmaszínű ez a párlat is. Ugyanolyan híg, mint a gyengébb testvére, alig ragad fel a pohár falára. 

Az illatát a hordó sokkal jobban befolyásolja. Édesebb, vaníliásabb, gyümölcsösebb a nyitás, de meg is csípi az alkohol az orromat. Érezni bőven a plusz 10 százalékot. Hosszabban maradnak a érlelt aromák. Vanília, szerecsendió, karamell és egy kis dió keverednek. Ezek aztán feloldódnak a szeszességben, ha túl sokáig szaglászom. 

Első kortyra érzem az alkohol erejét, de nem olyan nyers, mint a haiti kiadás. Édes ananász érkezik a hordó vaníliás és karamellás hullámain. Ezután menta és bors csípősségét váltja a medvecukor fanyarsága. 

A lecsengése meglepően rövid, fanyar, hordós, majd növényes, ahogy végképp elmúlik. 

Értékelés: 100/80

Papalin Haiti

A megújult Papalin sorozat második kiadása Haitire visz minket. Az vezérelv ugyanaz: trópusi érlelésű blend egy sziget különböző rumjaiból. Ebben a blendben 5 lepárló párlatai vannak: a Casimir, a Le Rocher, a Sajous és a Vaval clairin-jei, valamint a Distillerie de Port-au-Prince rumja. Ez utóbbi lepárló a Barbancourt márkához köthető, azonban Luca kapcsolata remek a Barbancourt családdal, így nyithatott egy saját mikrolepárlót a Port-au-Prince-en belül, ahol a Providence rum is készül. A Providence az ötödik eleme a blendnek. 

Papalin Haiti © Anda Misi
Papalin Haiti © Anda Misi

Összesen 32 hordót válogatott össze ehhez a keverékhez. Van közte ex-bourbon, ex-konyak, ex-whisky, de még ex-Caroni is. A blend elemei mind pot still párlatok, friss cukornádléből vagy cukornád szirupból lepárolva és legalább 4 év trópusi érlelést kaptak. 53% ABV-vel palackozták 2022-ben.

Kitöltve aranybarna, nehéz, olajos párlat. Vékony filmet képez a pohár falán és csak lustán vánszorog újra az alja felé.

Az illata nagyon érdekes: édes és sós egyszerre. Érzem a nehezebb, funky párlatot, amit a clairin ad a blendnek. Földes, növényes és ragasztós, valamint van benne nyers vadság, ami a clairin kifinomulatlan készítési módjának lehet köszönhető. Érzem ugyanakkor az édes, fűszeres gyümölcsösséget, ami a hordónak tudható be. Vaníliás, gyömbéres, borsosan csípős. Ezek az édeskés, érlelt jegyek veszik át végül a vezetést. Szellőztetve már alig érezni a sósságot és növényességet.

A korty erős, karcos. Sokkal markánsabbak a száras, növényes, földes ízek. Kisebb lórugás. Az illat harmóniája után ez éles váltás. A hordó édes jegyeit a párlat határozottsága elnyomja. Füves, friss, mentásan csípős, enyhe lakritz-cal. Sokadik kortyra előbújnának az édes ízek, de nem ölthetenek igazi formát. Leuralja a fanyar, kesernyés növényesség őket.

A lecsengés közepesen hosszú, meleg és fűszeres. Enyhén csípős és sós fanyar íz marad a számban utána. 

A Papalin Haiti illata komplex és kecsegtető, de az íze már sokkal egydimenziósabb. Erősen érezni a agricole jellegű rumok növényes, földes, minerális ízvilágát rajta. A rengeteg párlat és érlelési mód blendje nem hozott akkor harmóniát ízben, mint illatban. Szerintem még maradhatott volna a hordóban kicsit, hogy az érlelt, édes, fűszeres ízek is megjelenjenek. Kíváncsi leszek az új, 6 éves Papalin Haitire, ami idén jött ki. Még ha az alap párlat nem is ugyanaz, a hosszabb hordós érlelés várhatóan több édes fűszerességet eredményez.

Értékelés: 100/70

Luca mindenképp betalált a blendekkel. Az OP jamaikai és a haiti kiadás számomra az érdekesebb. A magas alkoholtartalom mellett ígéretes az illatuk és jól ihatóak. Az ízviláguk nem feltétlenül tetszett ugyanannyira, de magasabb volt a fun faktor bennük. A jamaikai blendek remekül hozzák a funky karaktert. Értem, hogy mit miért csinált velük Luca. Jól kiegyensúlyozott blendet hozott létre ismert lepárlók jól azonosítható ízvilágával. Egyik lepárló marque-ja sem domináns, mindketten a legjobb oldalukat mutatják. Az aromásság arányát azért jól mutatja, hogy 20% Hampden párlat is elég az egyensúlyhoz.

Mindkét ország blendjeiről elmondható szerintem, hogy jól képviselik az anyasziget ízvilágát. Egyáltalán nem kezdő rumok: kell előzetes ismeret Haiti és Jamaika rumjairól ahhoz, hogy Luca történeti kontextusát megértsd, de enélkül is élvezhetőek a kiadások. Több lepárlóval bíró szigetekről mindenképp izgalmas összefoglalót kapni egy palackban, de kíváncsi leszek majd, hogy az egylepárlós szigetekkel mit tud kezdeni a Velier.

A mai bejegyzés nem jöhetett volna létre Anda Misi nagylelkű felajánlása nélkül. Nagyon köszönöm a mintákat!

2 Replies to “A Papalin sorozat”

  1. What is this nonsense? It must be an alcohol defect for such a low rating.

    1. I don’t think that a lower rating is nonsense.

Vélemény, hozzászólás?