Foursquare Exceptional Cask Selection 2007 és 2010

Foursquare Exceptional Cask Selection 2010 © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)

A Foursquare Exceptional Cask Selection minden megjelenése körül komoly nyüzsgés figyelhető meg a rumközösségben, de az egyes kiadások mintha nem évülnének el. Pont ugyanolyan lelkesedéssel osztogatja meg a közösségi oldalakon mindenki a megszerzett legújabb megjelenést, mint a két évvel ezelőtt megjelent és már rég eltűntnek vélt kiadásokat. Richard Seale jó lóra tett, amikor a kísérleti, korlátozottan elérhető palackozások mellett döntött. Ott van mögötte természetesen a hozzáértés és a megfelelő marketing gépezet is, de számára a legjobbkor jött a rumfogyasztói viselkedés átalakulása is.

A rumbarátokat elkezdte jobban foglalkoztatni, hogy mit isznak. Keresni kezdték a tiszta, kézműves párlatokat és elkezdték megkövetelni a transzparenciát a készítési eljárás körül. Richard és a Foursquare tökéletesen meglovagolta ezt a hullámot, így lettek mára Barbados legkeresettebb rum készítői. Richard az ipar egyik leghangosabb figurája, ha transzparenciáról és tiszta, kézműves párlatokról van szó, és ezt értékeli a közönség.

Az Exceptional Cask Selection több alternatívát is nyújt az érdeklődőnek. Évente többször is jelenik meg valamilyen fantázianév alatt egy kísérleti kiadás, ami hosszabb-rövidebb érlelés után valamilyen utóérlelést vagy finisht kap. Ezeket mindig nagy várkozás előzi meg, mivel nincs mintázat vagy logika a megjelenések mögött. Míg egyik alkalommal sherry hordóban finishelt rumot kapunk, a következő érkezhet marsalás, madeirás, zinfandeles vagy akár konyakos hordóból. Ami biztos, hogy a minőség mindig kimagasló. Mindegyik palackozás Richard Seale hozzáértésének és szenvedélyének mementója.

A sorozat szolgál némi következetességgel is. Az évente megjelenő vintage kiadások kiszámíthatóan 11-12 évesek és kizárólag ex-bourbon hordósak. A hasonlóságok ellenére közel sem unalmas a sorozatnak ez a része. Az évszámos kiadások mind pot still és oszloposan lepárolt marque-ok blendjei, ami viszonylag nagy mozgásteret biztosít. A blend aránya évről évre változik, de az ízprofil kilengései nem akkorák, mint a fantázianeves palackozások esetében.

A Foursquare két double retort pot stillel és egy háromoszlopos lepárlóberendezéssel dolgozik. Mindkét pot still a Forsyths gyártmánya, de a Foursquare-nek utólag testre lettek szabva. Mindkettőre nagyobb hattyúnyakat tettek, amikben 6 réztányér van, még tisztább párlatot eredményezve. Az új, 2021-ben érkezett pot still úgy van kialakítva, hogy vákuum alatt is tudjon működni. Vákuum alatt alacsonyabb hőfokon mehet a lepárlás, így kevésbé fő meg tulajdonképpen a cefre, több íz marad meg belőle. A háromoszlopos berendezés első oszlopa is képes ugyanerre. A kétféle lepárlóberendezés párlatainak finom egyensúlya adja az ECS kiadások kifinomultságát, eleganciáját és komplexitását.

Anda Misi bőkezű ajándékából erre a hétre is maradt: a blogon így a 2007 és 2010 között lepárolt vintage-ek mind megtalálhatók. Mindegyik single blended rum, ami Luca Gargano rendszere alapján az egy lepárlóból érkező párlatok blendjét jelenti.

Foursquare 2007 

A 2007 a tizedik Foursquare ECS mark és az első vintage kiadás, ami a mostanra már megszokott duci, nyakkendős palackban került a polcokra. A 2004 és 2005 még puritánabb, csavarkupakos palackban volt, a 2006 pedig a Velier közreműködésével lett kiadva, fekete üvegben.

A 2007 összetételéről nincs pontos információ, de azt tudni Richard-tól, hogy 2004 óta minden évben emelkedett a pot still párlat aránya a blendben. A rum melasz alapú, 12 évet érett ex-bourbon hordóban, majd mindenféle hozzáadott anyag nélkül, hordóerősen, 59% ABV-vel került palackba. Ez még viszonylag limitált kiadás volt, 12 ezer körüli kiadott palackkal.

Foursquare Exceptional Cask Selection 2007 © Anda Misi
Foursquare Exceptional Cask Selection 2007 © Anda Misi

Kitöltve sötét, aranybarna a párlat. Viszonylag híg, csak vékony réteget képez a poháron.

Az illata összetéveszthetetlenül ECS illat. Igaz ezt vissza kellett fejteni a későbbi évek párlataiból, mivel eddig csak újabbak voltak górcső alatt. A blend illata kiegyensúlyozott: a hordós jegyek és párlat jegyei jól harmonizálnak. Édes és tiszta a 2007 illatvilága. Vanília, karamella, enyhe dió és tejcsokoládé érződik a hordóból. Ezzel vetekszik a párlat kókuszos, enyhén gyümölcsös illatvilága. Ezekre ül rá egy kis kesernyésség, valamint bőr és poros könyvek enyhe dohossága.

Az íze kevésbé csapongó, mint az illata. Visszafogottabb, elegánsabb és talán picit laposabb is. Fanyaran nyit, de hamar átcsap édeskésbe. Melasz és tölgyfa fordul át trópusi gyümölcsök édességébe. A kókusz íz szinte kötelező kelléke a barbadosi rumok palettájának. Az ízén is érezni egy kis bőrt, ami egy kis acetonos felhanggal érkezik. Forró a torkom a 2007-től: erős, de nem karcos. Az alkohol szépen integrálódott a párlatba, de nem is bújik el. 

A lecsengése hosszú, forró, száraz és fás. Érzek kis vaníliát, de nem tudja lenyomni a fa szárazságát.

Értékelés: 100/86

Foursquare 2010

A legújabb vintage kiadás. Látható, hogyan hajtja a hype a kínálatot is, ugyanis ebből a kiadásból már kb. 30 ezer palack készült. A bővülés a sorszámozáson is látszik, a 2010 már a huszonegyedik mark-ja az Exceptional Cask Selection-nek. A bővebb kínálat ellenére elég hamar elkapkodták az európai készleteket. Én már le is mondtam róla, Misi mintája mentett meg végül.

A 2010 is melasz alapú, 12 éves ex-bourbon hordós érlelést kapott és hordóerősen, 60% alkoholtartalommal került palackba.

Foursquare Exceptional Cask Selection 2010 © Anda Misi
Foursquare Exceptional Cask Selection 2010 © Anda Misi

A színe egy árnyalatnyival világosabb, mint a 2007. A blend összetétele hatalmasat nem billent a pot still felé: még mindig elég híg a párlat, nem ragaszkodik a pohár falához.

Az illata harapósabban, lemosósabban nyit. Sokkal tisztább és kevésbé izgalmas, mint a 2007 volt. Egyértelműen jelen van a kókusz. A hordós aromák tolják az összeképet az édes felé, mégis elég száraz a 2010. Nincs meg benne az a gyümölcsösség, ami a 2007-et olyan szépen kiegyensúlyozza. Vaníliás, kicsit diós, karamellás, végül enyhén bőrös. Az alkoholos, kissé acetonosan szúrós illat hosszan jelen van.

Az illatok az ECS 2010 esetében is túlszárnyalják az ízeket. Az illata alapján izgalmasabb párlatot vártam. Az eddig kóstolt négy ECS vintage-ből ez a leglaposabb. Az összképe erősen száraz. Hordó, melasz és leheletnyi lakritz kesernyésségét váltja egy kis édesség vanília, kókusz és karamell formájában. Enyhe bőr és kartonpapír is érezhető rajta. Az alkohol erejét alig érezni, szépen belesimul a háttérbe. Adhatna egy kis férfiasságot a 2010-nek, de nem teszi.

A lecsengése rövid és viszonylag jellegtelen. Nem hozza a 2007 forróságát és karakterét, inkább csak szép csendben elmúlik. 

Értékelés: 100/80

Az Exceptional Cask Selection vintage kiadásai elég stabil és jó minőséget hoznak. A párlatok elegánsak, kiegyensúlyozottak és patyolat tiszták. El kell fogadni, hogy ez nem az az ága a sorozatnak, ahol a nagy meglepetések várakoznak. Mindegyik blend tényleg gyönyörű és igényes, rosszat nem lehet olvasni, de igazán írni se róluk. Végig kóstolni azonban nem kell mindet, hogy képet kapj az ízvilágukról. 2007-től 2010-ig négy palackozáson keresztül kiszámíthatóan jó, de kiszámíthatóan hasonló rumokat is kapsz. Az én benyomásom az, hogy évről évre veszítettek az ECS vintage-ek a komplexitásukból. A 2007 és a 2010 között elég nagy a szakadék, míg a 2008 és 2009 jobban hasonlítottak egymásra. Érdemes valamelyik korábbi évjáratot megkóstolni, több bennük az izgalom. 

Ha a tiszta és őszinte rum érdekel, akkor Richard Seale párlatai mind jó választások. Ha ezen belül is szeretnél nagyobb játékosságot és csapongást, akkor érdemes a fantázia névvel ellátott ECS palackozásokat kóstolgatni: legközelebb ex-calvados hordós megjelenés várható. A vintage-ek persze ugyanilyen jól elférnek a bárban: kézenfekvő értük nyúlni egy hűvös téli estén és más párlatok rajongói is szokták szeretni őket, mert tiszták, elegánsak és ízletesek.

Vélemény, hozzászólás?