Foursquare Exceptional Cask Selection 2008 és 2009

Foursquare Exceptional Cask Selection 2008 © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)

Az Exceptional Cask Selection (ECS) sorozat a barbadosi kézműves rumkészítés mintapéldája, a Foursquare lepárlóból. Ahogy a neve is árulkodik, minden tagja kiemelkedő hordóérlelt barbadosi rum.

Az ECS a lepárló komolyabb sorozata, amely jócskán eltávolodik a középmezőnybe szánt termékektől, mint a Doorly’s vagy a The Real McCoy. Az első első kiadás 2008-ban jött ki, mára pedig már évente többször is bővül a sorozat. 

Korábban a Mount Gay diktálta a tempót barbadosi rum témában, de Richard Seale ügyesen be tudta fogni a modernizálódó rumfogyasztás hátszelét, és el tudott húzni a Mount Gay mellett. 

Szigorúan ragaszkodik az érdeklődő rumrajongók által is támogatott transzparenciához és tisztasághoz. Pure and honest rum, ahogy Richard mondaná. Tiszta párlat, hordóban érlelve, hozzáadott anyagok nélkül.

Richard kísérletező szelleme, ami olyan párlatokat adott nekünk, amilyeneket korábban csak a whisky rajongók kaphattak. Egészen új irányba indult rumjaival. Kíváló minőségű, tiszta és erős, valamint korlátozott mennyiségű blendeket hozott létre, amikért megőrül a közönség. Ez a független palackozók kiadásaira emlékeztető termékpaletta, valamint a Foursquare kollaborációi végtelen elismerést és számos díjat hoztak a lepárlónak.

Szinte lehetetlen végigpörgetni rummal foglalkozó online felületet anélkül, hogy belebotlanál egy fotóba vagy hivatkozásba, ahol a Foursquare vagy az ECS valamelyik kiadása szerepel. Sokszor Richard Seale maga is kommentel a Facebook rumos csoportjaiban. A hype-nak persze lett hátulütője a fogyasztó számára. Az ECS kiadásait hihetetlenül gyorsan felszívja a piac. Percek alatt kapkodják el az online boltokból, sokszor jóval az ajánlott fogyasztói ár felett. Ez a limitáltság teszi a Foursquare ECS palackjait vonzóvá gyűjtőknek, a magas minőség pedig a haladóbb fogyasztóknak.

Az Exceptional Cask Selection szériában évszámos és valamilyen fantázianévvel ellátott kiadások elérhetők. A nevek általában megtalálják a rumot vagy a rum a nevet, nincs semmi vezető logika az elnevezések mögött. Az első évszámos kiadás a 2004 volt. Az évszámos ECS kiadások mindig melasz alapúak, pot still és oszloposan lepárolt rumok blendjei, melyek 11-12 évet pihentek ex-bourbon hordókban, majd hordóerősen kerültek palackba. 

A palack a Foursquare standard duci, de egész elegáns palackja, nyakában az összetéveszthetetlen Foursquare nyakkendővel. Az évszám sötétkék a címkén. Ez azért érdekes, mert az egyes kiadások neveinek színe árulkodik a párlat erősségéről is. Az erősek kékek vagy lilák, míg a gyengébbek barnás színűek.

Minden ECS kiadás egy új mark a sorban. A legfrissebb, az idén kiadott Touchstone a huszonharmadik. Míg az évszámos palackozások ex-bourbon hordósak, addig a  fantázianeves kiadások sokszor valamilyen másod érlelést vagy finisht kapnak. Kapunk tehát némi konzisztenciát az évszámosokkal, de minden évben van izgalom az új kiadások összetétele és érlelése körül is.

Foursquare 2008

Az első komolyabb rumom volt a 2008 a Foursquare-től és általában. Még egész könnyen be tudtam szerezni és kijött bőven 100 euró alatt. Ez a mai kiadásokról már sajnos nem mondható el. Ez a tizenharmadik mark a sorban (mark XIII).

Foursquare Exceptional Cask Selection 2008 © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)
Foursquare Exceptional Cask Selection 2008 © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)

Kitöltve mély aranybarna színű. Közepesen testes, vékony filmet képez a pohár falán. 

Illata az elején szúrós, enyhén alkoholos. Kiegyensúlyozott, klasszikus Foursquare párlat. Erős a hordó befolyása. Édeskés, vaníliás és karamellás, majd melaszosan fanyar. Kartonpapír és öreg bőrkötés. Miután kicsit kiszellőzött, almásan gyümölcsös, de a hordós jegyek még mindig dominánsak. Az illat nagyon kerek és tiszta, a bourbon hordó egyértelműen érezhető.

Az első korty nem éget a magas alkoholtartalom ellenére sem. Kezdésképp van egy kicsit oldószeres az íze, de ez hamar feloldódik a hordós aromákban (feloldódik az oldószer, jaj!). Az illat gyümölcsösségét már alig érzem. Sokkal erősebb a vanília, a karamell és a tölgy. A melasz keserédessége végig egyértelműen kísér. Érzem még az illatból visszaköszönő bőrt és egy kis dohányosságot. Az összhatás nagyon elegáns. Természetesen édes, mégis azt mondanád rá, hogy száraz párlat. 

A lecsengése hosszú, keserédes, melaszos. Enyhén éget még az alkohol, de nem nyomja el az ízeket. Érezni a vaníliát, a karamellát és a melasz fanyarságát.

Összességében a Foursquare 2008 egy kiegyensúlyozott és elegáns párlat. Gyönyörű összhangban és egyensúlyban vannak benne a száraz és édes ízek. Tökéletesen váltják egymást az érlelésből érkező fűszeresen édes, és a száraz, hordós jegyek. A pot still rum karaktere szépen dolgozik az oszlopos lepárlású, könnyedebb rummal. Erős, férfias sipping rum. Fűszeres, komplex, nehéz és erős. Minden, ami egy rumfejet izgalomba hozhat.

Értékelés: 100/86

Foursquare 2009

Ez a tizenhetedik mark a sorban (mark XVII), ami jól mutatja a sorozat dinamikáját: az előző évi kiadás óta ez a negyedik.

Foursquare Exceptional Cask Selection 2009 © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)
Foursquare Exceptional Cask Selection 2009 © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)

Kitöltve, hasonlóan a 2008-hoz, aranybarna. Sokkal hígabb, mint az előző évi kiadás, alig tapad fel a pohár falára.

Az illata szúrósan, oldószeresen nyit. Édesebb, komplexebb a 2008-nál. Mangós és kandírozott gyümölcsös kezdést vált a melasz keserédessége és egy kis tölgyesség. Frissebb, gyümölcsösebb rum a 2009. A trópusi gyümölcsök édessége almás frissességbe enyhül. Érezni az érlelésből származó vaníliát, karamellt, hiányoznak azonban a bőrös, dohányos aromák. Illatában komplexebb, frissebb, de ugyanolyan kerek és kiegyensúlyozott a 2009 kiadás, mint a 2008.

Első kortyra azonnal robban a gyümölcs a számban. Az alma és a trópusi gyümölcsök érezhetőek azonnal. Második kortyra már jobban érződnek az érlelt párlat ízei. Tölgyes, vaníliás, karamellás és borsosan csípős, de még mindig édeskés. A korty végére lép csak be a melaszos, tanninos fanyarság. Fantasztikusan kiegyensúlyozott az íze. Nagyon elegáns és nagyon kerek. Tökéletes az összhang a párlat karaktere és a hordós jegyek között.

A lecsengése rövidebb, mint a 2008-nak, de intenzívebb. Édes, fűszeres, vaníliás, enyhén tölgyes és dohányos. Kellemes szárazság ragad meg a torkomon tőle.

Pazar kiadás a Foursquare 2009 is. Könnyebb és gyümölcsösebb, mint a 2008, de hasonlóan összetett és elegáns. Ízében ez sokkal jobban megfogott. A párlat gyümölcsös és friss íze sokkal jobban átüt a hordóból származó aromákon. Ár-érték arányban nekem ez a befutó.

Értékelés: 100/88

Nem csoda, hogy mindenki rá van kattanva a Foursquare rumjaira. Az se kérdés, hogy miért övezi ekkora tisztelet a lepárlót. Az innovatív, de kézműves rumkészítés és a jó reakciók a vásárlói igényekre az egekig repítették a Foursquare. Lendületesen maguk mögé utasítottak más nagy lepárlókat, és noha más lepárlók is innovatívak, a Foursquare most jó alaposan megfürödhet a hírnévben, mert jókor lépett.

Az Exceptional Cask Selection bármelyik palackját érdemes megkóstolni, ha szembe jön veled. A barbadosi kézműves lepárlás legjavát kapod a Foursquare értelmezésében, és jobban meg is érted a hype-ot a lepárló körül.

Vélemény, hozzászólás?