Appleton Estate 12 Rare Casks

Appleton Estate 12 Rare Casks © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)

Az Appleton Estate 12 éves rumja talán az egyik legismertebb érlelt jamaikai rum. A szigetország rumjainak gyümölcsös funkját ötvözi az érlelt párlatok eleganciájával.

Az Appleton Estate Jamaika és a Karib-térség egyik legrégebb óta működő lepárlója. Hivatalosan 1749-ig vezetik vissza a történetét, de már 1709-ből is származik írásos emlék jamaikai rumról. A cukornád ültetvény és lepárló számtalanszor cserélt gazdát az elmúlt 3 évszázadban: ma a Gruppo Campari tagja. Rumjuk stílusa az érlelt, visszafogott funk. Több mint 250 ezer hordó pihen érlelő raktáraikban, ami arra vár, hogy valamelyik blendjükbe kerülhessen. Érlelésre egyszer haszált amerikai tölgy (ex-bourbon) hordókat használnak. Nem is hallottam még nagyon más hordós kísérleteikről, amik végül a boltok polcain kötöttek volna ki.

A nassau-völgyi Appleton Estate rumjainak kíváló minőségét a kézműves készítésnek, a páratlan terroirnak és a keverőmester zsenialitásának tulajdonítják. Minden a saját melaszukkal kezdődik, amit helyi karsztvízzel kevernek erjesztés előtt. A mészköveken átszűrt tökéletes víz nagyban befolyásolja a rum karakterét. 

Joy Spence keverőmester szerint a vízzel együtt a helyi mikroklíma határozza meg leginkább a terroirt, amit a lepárló rumjai bemutatnak. Ez a mikroklíma ideális a hordós érlelésnek is. Meleg és párás, ami remek interakciót eredményez a párlat és hordó közt.  Spence 1997-ben lett az Appleton Estate és egyben a rumipar első női keverőmestere. Azóta szinte mindenki ismeri a nevét, akit kicsit is érdekel a rum. Neve egybeforrt a lepárló rumjainak pazar minőségével. A lepárló összes jelenlegi blendjének összetétele az ő nevéhez fűződik. Ikonikus (női) alakja a rumnak.

Az Appleton Estate 12 éves, akár a lepárló többi saját kiadása, pot still és oszloposan lepárlolt rumok blendje. A lepárlóban 5 réz pot still, valamint több lepárló oszlop üzemel. Ezek adják a lepárló termékpalettáját. Független palackozást nem nagyon találhatsz tőlük, a Velier-vel közösen készített Hearts Collection-ön kívül.

Az Appleton párlatok 80% alkohollal kerülnek hordókba. A palackokon olvasható kormeghatározás minimum kort jelöl, tehát annál csak idősebb párlatok kerülnek a blendbe. A jamaikai eredetvédelem alapján rumjaikat hozzáadott anyagok nélkül palackozzák.

A lepárló alap rumjai viszonylag elérhetőek és nem kifejezetten drágák. Jól megállják a helyüket magukban és koktélokban is. Kicst azonban kilógnak az általános elképzelések alól, ami a jamaikai rumot illeti. Az Appleton Estate rumok két fajta lepárló berendezésben készülnek és kevésbé tolakodóak vagy funkyk, a többi, ismertebb jamaikai lepárló kiadásaihoz viszonyítva. Messze elmaradnak aromában egy Hampden vagy Worthy Park tisztán pot still funkja mögött. 

Hiába él azonban a fejekben az elképzelés a funky, gyümölcsös és tolakodó jamaikai rumokról, az Appleton Estate párlatai ugyanúgy meghatározó rumjai az országnak, mint az előbb említett, rumfejek által jobban kedvelt lepárlók párlatai. Sajnos ritkábban adnak ki különleges kiadásokat és független palackozók sem tudják a saját szemszögükből bemutatni a lepárlót.

A megfizethetőbb kategóriás (12 év az alatti) rumjaik az erős középkategóriát képviselik, és jó belépők lehetnek az érlelt rumok világába, valamint jók előszobának is az ütősebb jamaikai funk előtt. 

Az Appleton Estate 12 Rare Casks megjelenésében és ízében is elegáns. A receptet utoljára 2020-ban igazította ki Joy Spence, akkor kapta meg a Rare Casks nevet. Előtte Rare Blend volt, így már azonban igazodik a 15 és 21 éves kiadásokhoz, amik szintén valamilyen hordókról (Casks) kapták a nevüket. Palackja nagyon szép, hegedű alakú. A címke elegáns, visszafogott, de csak közepesen informatív. A lényeg rajta van, de nem bocsátkozik részletekbe.

Appleton Estate 12 Rare Casks © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)
Appleton Estate 12 Rare Casks © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)

Kitöltve gyönyörű, sötét mahagóni színű a párlat. Nagyon híg, alig ragad meg a pohár falán. A blendelés és a viszonylag alacsony, 43%-os alkoholtartalom is tetten érhető itt.

Az illata szokatlanul friss és üde egy 12 éves rumhoz képest. Elsőre szúrós, oldószeres illatot érzek. Ez csúszik tovább a hordós, érlelt aromákba. Kis fanyarságot érzek a tölgyfa hordótól, de bújkál egy kis bőrös illat is benne. Vaníliásan édeskés, de mégis gyümölcsösen friss. A friss citrusos illat meglepő az egyvelegben, kinyílik a párlat tőle. Ez a narancsosság  egyébként a lepárló signature aromája is, amit igyekeznek minél többször említeni. Barátságos, nyitott, gyümölcsösen hívogató. A funk nagyon jól keveredik az oldószeres szúróssággal. Az Appleton erőssége az elegancia és a visszafogott funk. Tompított jamaikai rum élmény a Rare Casks, de ahogy már említettem, első osztályú bevezető is az érlelt rum kategóriába. 

Kóstolva már az első korty felrúgja az édes harmóniát, amit az illat kínált. A funk sokkal tolakodóbb. Szárított és trópusi gyümölcsök édessége nyit, majd átveszik helyüket a hordós aromák. Tanninos tölgy, vanília, karamell, melasz és még mindig érezhető az öreg bőrkötés íze. Az illatban nem volt jelen, de nagyon erős az édesgyökeres keserűség a korty végén. Viszonylag vad hullámvasúton ülünk az édes hordós, az üde gyümölcsös és a fanyar ízek mentén. Az íze hasonlóan komplex, mint az illata. A viszkozitása ellenére nagyon jó és erős a párlat íze, nem érzem túlságosan hígnak. Érezni azonban, hogy az oszlopos lepárlású eleme a blendnek erősen visszafogja a pot still párlatot. Így is erősen jamaikai marad, de sokkal jobban befogadható annak a közönségnek, aki nem szereti a jamaikai funk tolakodó, esetenként már bizarr vonalát.

A lecsengés elég rövid: édes, vaníliás és épp csak picikét tölgyes. A funky aromák már nem maradnak meg ilyen sokáig, itt a hordó dominál.

Érthető, hogy a haladók, akik rajonganak a jamaikai funkért, miért fordulnak más lepárlókhoz. Egyrészt sokkal több érdekesség kerül ki változatos korú és különböző hordós érlelésű palackozások formájában akár a Hampdentől, akár a Worthy Parktól, másrészt pedig kimondottan alacsony a 43% ABV. Független palackozókhoz sem kerül a lepárló párlataiból, így valóban arra kell hagyatkoznunk, amit Joy Spence szán a poharunkba.

Erős játékos az Appleton Estate 12 éves rumja így is a pályán. Elegáns, hordós, de gyümölcsös és könnyed is. Hozza, amit kell. A haladó rumfej is felfedezi a szimpatikus aromákat benne, és a kezdő is könnyen hozzá tud szokni. Jó, de nem kiemelkedő. Mégis, minden alkalommal előkerül, amikor újonc érdeklődik arról, hogy mit kóstoljon. Ez azért magáért beszél. 

Olyan palack, amiért bármikor szívesen nyúlok és szívesen ajánlom is bárkinek. Az ára jelenleg kicsit elszaladt, amit nem tartok indokoltnak. Tavaly belefutottak egy palack ellátási problémába, ami miatt kisebb hiány alakult ki, de ez mostanra rendeződött. Rövid ideig érthető volt a magas ár, azonban vissza találhatott volna mára 20 ezer forint alá. Egy kóstolót azonban mindenképpen megér.

Értékelés: 100/79

Vélemény, hozzászólás?