Nobilis rum #16 Fiji és #17 St. Lucia

Nobilis Fiji és St. Lucia © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)

Hamlet mellett Dánia top exportcikke a rum. Szerintem.  Ez a hír máshol talán meglepően hangzana, de egy rumblogon nem fog kiütni a papucsodból. A kétes hírű A.H. Riise és a Josh Singh féle 1423 World Class Spirits mellett a Nobilis rum is a félsziget képviselője.

A dán független palackozó egy baráti rum klubból nőtte ki magát. Nem lehet rossz az élet Dániában, ha páran inkább össze tudnak állni és hordószám vásárolni a jóféle rumokat. Itthon még a bottle share koncepciójával kéne több embernek megbarátkozni, hogy utána a hordós szintre léphessünk. Mindenesetre szimpatikusan hangzik. A palackozó neve nemes-t jelent, ami a vállalkozás nemes céljára utal, hogy megismertesse velünk a világ legjobb rumjait. Kennett a Nobilis rum arca, akinek egyszerű a hozzáállása: csak azt palackozza le, amit ő maga is szívesen megvásárolna.

A palackozó 2020-ban indult és dübörög azóta is. Termékeik Magyarországra közvetlenül nem jutnak el, így nem igazán elterjedtek. Sőt, a blogok világa sem hangos tőlük: alig akad kóstoló a rumjaikról. Weboldaluk sem túl beszédes: egy rövid mondatban lezavarja, amit tudnunk kell a palackozóról. Rumjaik profilja elég különleges: öreg és különleges rumokat forgalmaznak első sorban. Ebből egyenesen következik, hogy kis számban, nagy pénzért lehet megszerezni a kiadásaikat. 

A márka letisztult, egyszerű megjelenésű. A címkék sötét és világos között váltakoznak, egyebekben majdnem egyformák. Kiadásaik számozottak: márciusban jelentették be a 44., barbadosi rumjukat. A tempót ez elég jól illusztrálja. Négy év alatt jött ki ennyi, tehát volt elég kereslet a Nobilis rum ritka rumjaira ahhoz, hogy évente átlagosan 11 új kiadással álljanak elő. 

A mai kóstolók korábbi kiadások, azonban kimondottan szórakoztató párosként mutatják be az egy lepárlós szigetek szélsőségeit. Fidzsi rumjait szinte bármelyik palackozónál megtalálod. A lepárló eredeti rumjai elvesznek a független palackozások között. Vegyes a South Pacific lepárló rum kínálata: különböző lepárló berendezések és érlelések jellemzik. Nem különösebben kuriózum a fidzsi rum, de a minőséggel általában nincs baj.

St. Lucia rumjainak független palackozásai már sokkal érdekesebbek. Leginkább azért, mert alig van belőlük. Amióta St. Lucia lepárlójának tulajdonosa a Spiribam, azóta minimális a független palackozások száma: a saját márkák minden alapanyagot felszívnak. A lepárló standard rumjai, mint a Chairman’s Reserve vagy az Admiral Rodney ismert nevek. A sziget profilját első kézből adják át, természetesen 100% trópusi érleléssel. Szerintem ez a legnagyobb fegyverténye a karibi lepárlóknak: a kontinentális érlelés lassabban hoz, ráadásul eltérő eredményt.

Nobilis Fiji és St. Lucia © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)
Nobilis Fiji és St. Lucia © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)

Nobilis #16 Fiji 17 éves

Szép kort ért meg ez a rum. Ennyi időre már valóban kontinentális éghajlaton kell hordóba tenni, mert a trópusokon elpárologna idő előtt. 2004-ben párolták le melaszból, pot stillben. Ez érdekes a South Pacific-től, tekintve, hogy sok a tisztán oszlopos lepárlású vagy blendelt kiadás tőlük. 17 évéből kilencet a Fülöp-szigeteken (nem Fidzsin!) töltött a rum hordóban, ezután került át Európába. A kiadás hordóerős (61,1% ABV) single cask, amiből összesen 218 palack készült, 2022-ben.

Olajos, de nem túl testes rum. A színe aranyló, de láthatóan fakóbb kortársainál.

Az illata erősen szúrós, ami ilyen magas alkoholfok mellett érthető. Az összkép száraz. Oldószeres, de benne van a Fidzsiről jól ismert nehéz piszkosság és földesség is. Az enyhe gyümölcsösségen és a domináns csonthéjas fanyarságon átütnek a hordó illatai is. A karamell és vanília ólálkodnak leginkább, nem kirívóak. Az enyhe iparias jelleg ellenére is hívogató az illata.

Az íze inkább fanyar, és nem sok meglepetést tartogat. Az illat a legtöbb titkot már elárulta, csak egy passzoló ízprofilra volt szüksége. Száraz, fás, oldószeres az íze is. Kóstolva lágyabb, mint szagolva. Tejcsokisabb, krémesebb. A szúrós illat ellenére az alkohol egész jól integrálódott az ízébe. A hordó fűszeressége az ízben is rejtőzködő. 

A lecsengése hosszú, forró és száraz. Főleg a fa tanninját érzem. Jól esik, hogy ez maradt meg az ipari ízekből és illatokból.

Korrekt fidzsi rum ez a Nobilis, de hanyatt nem dobtam tőle magam. Ár-értékben gyenge szerintem, mert a 16 éves Lautokánál nem nyújt exkluzívabb élményt vagy nagyobb izgalmakat, azonban a kettő ára közt 2-3x szorzó van. Jó az íze és a karaktere: egy kóstolót feltétlenül megért. Itthon viszont nem tartogatnék egy egész palackkal, csak a magam kedvéért.

Értékelés: 100/73

Nobilis #17 St. Lucia 22 éves

Ez a kiadás már mindenhol nagykorú lenne. A St. Lucia Distillers John Dore pot stilljében készült még az előző milleniumban, 1999-ben. 7 évet pihent a szigeten, trópusi éghajlaton, majd átkerült Európába. Ez a palackozás is hordóerős (65,1% ABV) single cask, amiből összesen 215 palack készült, 2022-ben. Az ehhez hasonló nyalánkságok ma már Chairman’s különkiadásként érkeznek, így ez valószínűleg hosszabban várakozott valamelyik rum bróker raktárában.

Ez a rum is eléggé fakó. Bármennyire is bonyolult ízeket tudnak a hosszú, kontinentális érlelésű rumok felmutatni, én hiányolom a mély barna és mahagóni színeket, amik inkább a trópusi rumok sajátjai. A pot still ellenére igazán híg a párlat. Fel se ragad igazán a pohárra.

Az illata komoly és hihetetlenül komplex. Ha a megjelenése nem is, az illata igazán jó lett a 22 év hordótól. Benne van szinte a teljes spektrum. A magas ABV-től kezdetben szúrós az illata. Miután a szúrósság lecseng, calvados-os almásságot és trópusi gyümölcsöket érzek, ami a hordó édeskés fűszerességével párosul. Meglepő ez az erős gyümölcsösség egy st. lucia-i rumtól. Karakteres, markáns. Kicsit bőrös és gyógyszeres. A melasz keserédessége nagyon jól illeszkedik az illatkavalkádhoz. Mintha táncolna, úgy igazodik hol az édes gyümölcshöz, hol pedig a száraz, poros bőrkötéshez. Kis menta és lakritz dobja fel az amúgy sem unalmas bulit.

Az íze meglepő. A szokatlan, erős illatok után az íze is bomba. Nehéz, markáns ízek jellemzik. Sokkal könnyedebbre számítottam az illat alapján. Ennél a palackozásnál is erős az ipari jelleg. Parfümös, potpurris, kicsit gyógyszeres. Erős a menta és a dohány íze. Kicsit sós is, mint az olajbogyó. A hagyományos rumos és hordós ízek szinte teljesen eltűnnek.

A lecsengése hosszú és száraz. Dohányos, füstös, olivás. A sós-füstös profil az első kortytól a lecsengésig jól lekövethető.

Kimondottan jó ez a rum, de nem kezdőknek való. Erős, harsány, ipari jellegű. Ár-érték arányban sem bajnok, de többet ad, mint a fidzsi kiadás adott. St. Lucia rumjai általában nem ilyenek. Ez egy nehéz, testes, komplex rum, ami kimondottan a műértőket célozza. Kár lett volna kihagyni, mert nagyon érdekes és különleges párlat, de ezt sem tartanám a polcon rendszeres kortyolgatásra.

Értékelés: 100/80

Mindkét kiadás igyekezett elkanyarodni a hagyományos karaktertől, amit lepárlóik adnak általában. Trióban adták ki őket egy guyanai rummal, amit azonban sajnos nem szereztem be. Mindenesetre már ezek ketten is egy jó képet adnak a Nobilis rum profiljáról és szellemiségéről. Ritka és érdekes rumok ezek, amivel a haladó rumfejeket meg lehet örvendeztetni. Exkluzív, elegáns és nagyon posh. Nem a rummal ismerkedők a célközönség. Aki ezeket iszogatja már több pénzt szán a hobbijára és kíváncsi a kuriózumokra. Jó munkát végeznek a Nobilisnél: érdekes és szórakoztató rumokat adnak ki viszonylag sűrűn. Még ha nem is tartogatnék egy-egy teljes palackot a rumjaikból, mindenképpen ajánlom, hogy kóstold meg őket. Nem megfizethetetlenek és kilöknek kicsit a hagyományosabb ízű rumok köré épített komfortzónából.

Vélemény, hozzászólás?