L’Esprit Belize Travellers 2005

L'Esprit Belize Travellers 2005 © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)

Belize rumjai körül viszonylag kevés a felhajtás. Az ország szolid, spanyol jellegű rumjairól volt ismert, amit kicsit felkavart a 2015 óta működő Copal Tree lepárló cukornádlé alapú rumjaival. Továbbra is a Travellers azonban a nemzetközileg legismertebb belize-i rumlepárló.

Belize Közép-Amerikában található, buja dzsungeles ország, gyönyörű tengerparttal és gazdag maja történelemmel. Az ország először spanyol, majd brit kézen volt az 1700-as évektől. Brit Hondurasként ismerték korábban, csupán 1964 óta Belize a neve hivatalosan. 

Az ország négy rumlepárlója összességében kicsi nemzetközi hírnek örvend. A rum az országon belül sem volt különösebben populáris egészen a 20. századig. A melasz többnyire takarmányként végezte. Csak az évszázad közepe felé indult be igazán a rum készítés.

A Travellers lepárlót Jaime Omario Perdomo alapította az 1970-es években. A név maga 1953-ból származik, amikor ugyanezzel névvel bárt nyitott Belize-ben, a külföldi utazók előtt tisztelegve. Helyi rumokból kísérletezett blendekkel, azonban a következetesen jó minőség hiányában a 70-es években összeállt Luis Alberto Espattal, hogy lepárlót indítson. 1989 óta a lepárló teljesen a Perdomo család tulajdona. 

A Travellers közepes méretű lepárló, amely tripla lepárló oszlopon készít rumot helyi cukornádmelaszból. Három marque csorog ki a tornyokból: egy könnyű, 95% ABV-bel, egy 90 %-os és egy “magas észtertartalmú” 85% ABV-vel. Láthatod, hogy még a legnehezebb rumjuk is elég könnyű lehet a testes, olajos, valóban magas észtertartalmú pot still rumokhoz képest. Rumjaik 70% alkoholtartalommal kerülnek hordóba. 

A Travellers rumok kevésbé elterjedtek Európában, bár ez lepárló az egyetlen az országban, aki bulkként is értékesít rumot. Független palackozásokat könnyebben találsz, de a lepárló saját márkái, mint a 1 Barrel, a Don Omario vagy a Tiburon nem kaphatók. 

A L’Esprit Belize 2005-ös lepárlású kiadása is független palackozói értelmezése a belize-i rumnak. A L’Esprit egy picike francia márka, amit Tristan Bonhomme hívott életre. Hosszabb skóciai tartózkodás után először a whisky forgalmazásához és népszerűsítéséhez fogott hozzá Franciaországban, majd jött a rum. A márka maga 2010 óta létezik. A megközelítése elég óvatos és kisüzemi. Bonhomme csak olyan rumokat vesz és forgalmaz kis mennyiségben, amiket saját maga is szívesen megiszik. Brókerektől vásárol egy-egy hordóval, majd aktívan részt vesz rumjai végső karakterének kialakításában.

Eleinte ő is a single cask és hordóerős vonalat követte. A rum felfutóban volt a szakértőbb közönségben, így ez volt a logikus lépés. Idővel aztán bevezette az alacsonyabb, 46% alkoholtartalmú, könnyebben iható rumokat, mivel azokra is megnőtt a kereslet. Ma párhuzamosan forgalmazza a gyengébb és erősebb rumokat. 

A L’Esprit Belize 2005 ebből nem kér: a palackozó single cask sorozatának tagja és szerencsére az ABV sem esett a tömegízlés áldozatául. Melasz alapú, 11 évet pihent hordóban, majd hordóerősen, 67% alkoholtartalommal került az üvegbe. Csupán 267 palack készült belőle.

L'Esprit Belize Travellers 2005 © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)
L’Esprit Belize Travellers 2005 © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)

A párlat színe aranybarna, közepesen testes és vékony filmet képez a poháron.

Szükséges volt egy kis szellőztetés, mivel eleinte csak a szeszes csípősséget éreztem dőlni a pohárból. Rövid pihenő után azonban már eléggé rum jellege lett a L’Esprit-nek. A könnyű, spanyolos karakter jól érezhető. A lórúgás jellegű alkoholtartalom jól elbújik az aromák mögött. Erősen hordó vezette a kiadás illata. Édeskés, vajas, kókuszos, enyhén fás és karamellás. Érezni még egy jó adag vaníliát és mögötte egy kis tejcsokoládét és nyers süti tésztát. Nagyon finoman megbújó dohányillatot még bele tudok képzelni, de további izgalmakat nem rejteget az illata.

Ízében jobban elrugaszkodik a spanyol langyos víztől. Erős, koncentrált és harapós. A magas alkoholtartalom igazán üde változatosság a 40%-os, édes latin rumok után. Feszegeti is az ABV-vel a határokat, de evvel a könnyedebb karakterrel egész jól megy a 67%. Az ízvilága száraz, fás, fűszeres. Enyhén sós és elég fanyar korty vége. Szokatlan piszkosságot és olajosságot is érzek benne. Nehéz, férfias rum.

A lecsengése hosszú, forró, száraz. Magos fanyarság és fa dominálja a szám ízét. Teljesen idegen kifutás ez egy könnyű, oszlopos lepárlású, spanyol rumtól.

Nem sok élményem volt korábban belize-i rummal. A Lidl Pelicano rumjait próbáltam ki tavaly, azok közt volt belize-i. Az egyik legjobb Daiquiri alapanyag volt, bár a többi versenyző nem volt éppen erős. A L’Esprit Belize 2005 ellene ment a legtöbb elvárásomnak. A könnyed illat csalóka, mert egy nagyon agresszív rumot rejt. Az érlelés alatt az alkohol egész jól integrálódott, nem lóg ki különösebben. Nehéz más spanyol hagyományú rumokkal összevetni, mert ízében erősen eltér a megszokottól. Nem könnyű és főleg nem édes. Nem az a könnyen csúszós, ami után bárki bármikor bele tud szeretni a rumba. Erre érdemes felkészülni, mert szokatlanul erős, de kellően izgalmas is mellé. 

Olyan kanyar ez elfelé a latin rumoktól, amit érdemes megtenni. Belize rumjainak, úgy tűnik, van létjogosultsága a haladóbb körökben is, csak meg kell találni a megfelelőt. Osztozzunk meg ezen a nagy felfedezésemen, hogy ezután bátran kérhess egy pohárral belize-i rumból, ha szembe jön veled.

Értékelés: 100/79

Vélemény, hozzászólás?