Foursquare Indelible

Foursquare Indelible © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)

Most, hogy végigmentünk a már elérhető Foursquare Exceptional Cask Selection vintage kiadásokon, ideje vetni egy pillantást a fantázianeves palackozásokra is. Ezek már nagyobb változatosságot hoznak, mivel az érlelés nem csak ex-bourbon hordókra szorítkozik és az alkoholtartalom is szélesebb spektrumon mozog. Az Indelible egy különösen érdekes darab több szempontból is.

Nem mondanám, hogy küzdök a mainstream ellen, de igyekszem változatosan válogatni a rumokat, amikről írok neked. Mindennek ellenére egyre gyakoribb vendég a Foursquare a blogon és ennek több oka is van. Egyrészt az említett mainstream: a rumfejek imádják a Foursquare rumokat. Nem csoda, hiszen Richard Seale párlatai mindig kiemelkedőek. Képtelenség lemaradni egy új kiadás bejelentéséről, mivel megtelik velük az internet. Másrészt kimondottan szeretem a rumjait. Belépőtől a haladóig minden rumivót lefednek a termékei. Az eredeti palackozások mellett pedig függetlenek is bőséggel elérhetőek. Egyértelmű tehát, hogy a Foursquare-nél valamit elég jól csinálnak.

A Foursquare Indelible 2021 végén jelent meg. Megpróbáltam hamar levadászni egy palackot, de elsőre elkapkodták az orrom elől. Ahol megmaradt, ott pedig indokolatlanul magas áron adták. Végül két évvel később jutottam egy palackhoz, emészthető összegért. Ez lett az első nevesített ECS kiadásom.

Az Indelible barna feliratos címkéjű, tehát az alacsonyabb alkoholtartalmúak csoportjába tartozik. Az eddig kóstolt hordóerős vintage-ek után a 48% ABV egészen barátságosan hangzik. Persze kell ez is. Szeretem az erős rumok rugalmasságát: magam szabályozhatom a becsapódást pár csepp vízzel vagy egy jégkockával, ha ahhoz van kedvem. Szeretem azonban azt is, amikor kész terméket kapok kézhez, már a fogyasztásra ajánlott erősséggel. Szerintem nem szükségszerű, hogy leolvadjon az arcod az első kortytól, csak hogy elmondhasd, hogy megkóstoltál egy Foursquare ECS-t.

Richard Seale azt mondta, hogy ezek a kiadások vagy megtalálják a nevüket vagy a nevük találja meg őket. Az Indelible fordítása felejthetetlen. A kóstoló alapján döntsd el magad, hogy ez találó -e. A névnek azonban lehet egy másik aspektusa is. A sorozat negyedik tagja a Zinfandel cask blend volt, ami 6 évvel az Indelible előtt jelent meg. Nem került azonban minden alapanyag palackozásra, Richard félre tett belőle későbbre, ami tehát nem lett elfelejtve. A korábbi blend is pot still és oszlopos lepárlású rumok egyvelege volt, ami először ex-bourbon majd ex-zinfandel hordókban érett. Ezt a korábbi blendet blendelte végül tovább újabb ex-bourbon hordós rummal. Az előző kiadáshoz nem volt szerencsém, így nem tudom ellenőrizni a feltételezést, hogy egy felhígított zinfandel kiadásról van most szó. 

A nagy képben nincs meglepetés. Az Indelible single blended rum. Melasz alapú, 11 éves és elegáns viasz nyakkendőt kötött, akárcsak a többi tagja az ECS sorozatnak.

Foursquare Indelible © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)
Foursquare Indelible © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)

Kitöltve az Indelible mahagóni beütéses, aranybarna színű, ami elég jól illik a többi ECS kiadás közé. A legtöbb hasonló kiadás hasonló színben pompázik: Richard Seale valahogy ebbe is tud következetességet vinni. A párlat elég vékony, alig hagy nyomot a pohár falán.

Az illata tiszta, nehéz és szokatlanul édes egy ECS palackozásnál. A hordók erős hatást gyakoroltak rá: határozottan vezetik az illatvilágát. Vanília, karamell és fás hordóillat nyitják a sort. Csokisan és fahéjasan édes. A boroshordó fanyar illatokat nem hagyott hátra, elsőre nem is gondolnék vörösboros hordós érlelésre. Az édesség ellenére egyértelmű a Foursquare tiszta, elegáns karaktere. A sütis fűszerillatok végig jelen vannak. Az ECS vintage-ek gyümölcsössége hiányzik ebből a palackozásból. Az illata összességében komplex, kerek.

Az íze a lágy illatok ellenére harapósabban nyit. Kicsit csíp és enyhén szeszes, ami meglepő a hosszú érlelés és az alacsonyabb alkoholtartalom mellett. Érzem a klasszikus hordós ízeket és fűszerességet: vanília, karamell, fahéj és szegfűbors váltogatják egymást. Étcsokoládé kíséri őket hosszan. Érzem a hordó tölgyességét és a melasz keserédességét is. A korty végére viszont sajnos ellaposodik az íze. A vörösbornak nyomát sem érzem. Keresem a tannint és fanyarságot, mivel a Zinfandel első sorban nem édes bor. Mégis édes az Indelible. Az íze, akárcsak az illata nagyon kerek, de kevésbé összetett. 

A lecsengése melengető, de rövid, majd száraz és enyhén hordós. A vanília és fahéj ízei hosszabban elüldögélnek a garatomon. Úgy érzem, a lecsengés (rövidsége ellenére) nagyon sokat ad ennek a rumnak.

Meglepő élmény a Foursquare Indelible az ECS sorozattól. Sokkal inkább hajaz a Doorly’s rumokra. Könnyű, édeskés és az alacsonyabb alkoholtartalom miatt könnyebben is iható. El lehet kezdeni vele a sorozattal való ismerkedést, de a komplexebb, hordóerős palackozásoknak nem ágyaz meg. Inkább mondanám egy nagyon jó barbadosi rumnak, ami magasra teszi a lécet, ha egy hétköznapi kortyolgatós rumot keresel. A története, ami izgalmassá teszi, az íze és illata már kevésbé. Bármikor jól esik egy pohárral belőle, de az ECS árcédulát nem érzem teljesen indokoltnak. 

Értékelés: 100/79

Vélemény, hozzászólás?