Appleton Estate 15 Black River Casks

Appleton Estate 15 Black River Casks © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)

Tizenöt év hosszú idő a hordóban. Eközben sok minden történik a rummal. Az ízek folyamatosan alakulnak, az ABV ingadozik és a tölgyes íz is egyre határozottabb lesz. Az Appleton Estate-re érlelés szempontjából eddig nem is volt panasz. Hordók teljes hadseregét terelgetik és az érlelt kiadásaik mind elég jók. A néhány éves blendek és a hosszan érlelt kiadások között lehet jó áthidaló a Black River Casks, ha magasabbra tudja tenni a lécet, mint a Rare Casks.

A Black River Casks első változata, egy 15 éves, limitált kiadás egészen meglepő helyen, Kanadában debütált, 2018-ban. Meglepő, mert Kanada nem túl izgalmas hely a rum szempontjából. A kanadai rozs whiskyt nagyobb eséllyel ismered és a Seagram-ről is hallhattál. Írtam korábban a Diplomático kanadai lepárló berendezéséről és ha már beleolvastál a Rum Revelations kanadai rumblogba is, akkor nem újdonságom maradt Kanada és a rum viszonyáról. Az országban szigorú az alkohol kereskedelem törvényi szabályozása. Nehéz bekerülni a piacra, így a paletta nem éppen széles. Ennek ellenére Kanada az Appleton legnagyobb piaca a thefatrumpirate szerint. 

A kanadai sikerre alapozva vezették be a Black River Casks kiadást az állandó tételek közé, amikor az Appleton rumok 2020-ban kisebb ráncfellvarrást kaptak. A palack és a rum ugyanaz maradt, mint az első, limitált kiadásnál. Annyit tudni róla, hogy pot still és oszlopos lepárlású, melasz alapú rumok blendje. Ennél pontosabbat, szokás szerint, nem közöl a lepárló. Nincs pontos marque, lepárló berendezés vagy keverési arány. Joy Spence által válogatott hordók tartalmából készül a kiadás, ami valószínűleg az összes Appleton hordós kiadására igaz valamennyire, szóval leginkább reklám értéke van a ténynek. A palack az Appleton megszokott, hegedű alakú palackja. A párlat benne 43%-os, nem túl erős. A kormeghatározást a blend legfiatalabb komponensére kell, hogy értsd, tehát a Black River Casks legalább 15 éves rum.

Ennyi idő alatt összeszedhette a korának megfelelő komplexitást. A párlat és hordó ízei szépen elvegyülhettek. Reménykedem, hogy nem lesz túlságosan fás vagy jellegtelen, az alacsony ABV miatt. A fásság miatt aggály talán túlzás, tekintve a még ennél is öregebb Appleton kiadásokat is kapni. Ha mind fás lenne, nem ajánlgatná őket majdnem mindenki, aki kóstolta.

A Black River Casks elnevezés a jamaikai Nassau völgyben futó Black River folyó előtt tiszteleg. Ez a folyó adja az Appleton rumok elengedhetetlen kellékét: a kristálytiszta vizet. A mészköves talaj megszűri, de ásványi anyagokkal fel is dúsítja a vizet, mielőtt az a felszínre törne. A víz is fontos része tehát a jamaikai terroir-nak, ami az Appleton rumok karakterét adja.

Appleton Estate 15 Black River Casks © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)
Appleton Estate 15 Black River Casks © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)

Kitöltve a Black River Casks barnába hajló rézszínű. Közepesen testes és olajos, szép mintákat rajzol a pohár falára.

Első szaglásra eltér erősen a 12 évestől. Gyümölcsös, de szárazabb, elegánsabb párlat, mint a kistestvér. Erősen érezni a hordós illatokat is: 15 év a hordóban erősen nyomot hagyott a rumon. A marketing anyag javaslatai az illatban meglepően pontosan visszaköszönnek. A pirított mandula erősen áthatja az illatot. Ehhez csapódik egy kis vanília, de az Appleton signature aromáját, a narancshéjat nem nagyon találom. A melasz keserédességét egyértelműen érzem, ami kiegészül egy kis kávéval és leheletnyi bőrösséggel. A hordó ízének ereje miatt kár lett volna aggódni: nincs túlzott fás íze a rumnak, a fűszerek dominálnak.

Már első kortyra is meglepően simán csúszik. Ebben közrejátszik az alacsony alkoholfok és persze Joy Spence hozzáértése is. Könnyebb, lágyabb, mint amire számítottam. Íze alapján  sokkal inkább érzem a Rare Casks rokonának. Enyhe trópusi gyümölcsöt érzek végig, ami a fás fanyarságot és a melasz kesernyésségét ellensúlyozza. A gyümölcs édességét a karamell és a vanília is erősíti. A narancsos jegyeket már jobban érzem az ízben, mint az illatban. Balanszos, korához képest azonban nem túl komplex rum. Nagyon könnyen fogyaszthatóra állította be Joy ezt a kiadást, de nekem túlságosan is óvatos. Még a jól megszokott Appleton-féle, visszafogott funk is elbújt. 

A lecsengése nem túl hosszú, de melengető. A szám leginkább száraz marad utána a trópus gyümölcsök elő-előkerülő nyomaival.

Kóstoló előtt olvastam mások értékeléseit és nem igazán értettem, hogy miért mondják belépő rumnak. Kóstolás után már egyet kell értsek. Ugyan a 12 éves kistesó ára is feljebb ment az elmúlt egy-két évben, de jobb vételnek tartom. A Rare Casks izgalmasabb és remekül megy koktélba is. A 15 évest már nem szívesen locsolgatnám koktélokba, mert a gyümölcsössége nem lenne elég hozzá és az árcédula sem koktélrumként pozícionálja. A Black River Casks letisztultabb, jobban megközelíthető oldalát mutatja meg a jamaikai sipping rumoknak. Kíváncsi voltam nagyon a kiadásra, de végül nem váltotta be a reményeket maradéktalanul. Tökösebb, funkybb rumra és a Rare Casks gyümölcsösségére számítottam. A párlat jó, ízletes, de a kistesó hasonló ár mellett rugalmasabb és több ízt kínál.

Értékelés: 100/75

Vélemény, hozzászólás?