Saint James VO

Saint James VO © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)

Martinique és a francia Karib-térség agricole rumjai egy külön kis világot képeznek az előttünk szép lassan kibontakozó rumtérképen. Ezeket agricole rumokat még mindig valami misztikum lengi körül alapanyaguk és ízviláguk miatt, pedig pont ugyanolyanok, mint az ismertebb, melasz alapú társaik. A friss cukornádlé, mint alapanyag legalább ugyanolyan rugalmasságot nyújt a lepárlóknak, mint a melasz, így széles kínálattal láthatják el az agricole rumokra vágyókat. A Saint James VO a sziget változatos rumpalettájának egy remek belépő darabja.

Martinique francia tengerentúli tartomány, amiből hol előnye, hol hátránya származott. Egyes források szerint a szigeten még Barbadosnál is hamarabb kezdtek el rumot lepárolni, mégis többször korlátozták a martinique-i cukor és rum exportját Franciaországba. Eleinte a hazai párlatok piacát védték, később pedig a répacukrot, mint alternatív cukorforrást próbálta Napóleon is erősíteni.

A martinique-i rum pályája a 20. században kezdett felfelé ívelni. Több szőlőbetegség gyengítette Franciaországban a bor és párlatok piacát, így a tengerentúli, de mégis francia rum teret tudott nyerni. Az első világháború alatt Martinique fontos rumellátója volt a francia hadseregnek, de még a brit tengerészet is fordult hozzájuk rumért, amikor megszorultak.

Az ipari forradalom vívmányai, mint a lepárlóoszlop, valamint a cukor és rum piacának átalakulása és az általános rum túltermelés miatt a sziget rumipara is megváltozott. 

A cukornád friss levét ma már inkább rummá alakítják cukor helyett. A cukornádültetvények közelében történik a lepárlás, mezőgazdaságibb jelleggel. A termelés mára átbillent az ilyen jellegű rumok készítésére, melaszos rum a szigeten kevés készül. Martinique rumjait szigorú eredetvédelmi törvény támogatja, amit Martinique AOC néven láthatsz említve máshol. A teljes folyamatot szabályozza: a cukornádtól a lepárlásig. Így következetesen jó minőséget várhatunk Martinique AOC-vel ellátott rumjaitól. 

A Saint James Martinique legnagyobb és legrégebbi lepárlója. A birtok története 1765-re nyúlik vissza, amikor még Habitation Trou-Vaillant néven ismerték. Az itt készített rumot nevezték el Saint James-nek, ami később a lepárlóra is átragadt. Az angol nevű márkára a brit kolóniákkal való kereskedelemhez volt szükség, mivel Franciaország éppen nem vett rumot Martinique-től.

A birtokot Paulin Lambert befektető vette meg a 19. század vége felé. A Saint James márkát 1882-ben védette le. Ő vezette a be a Saint James még ma is használt szögletes palackját. Levédetnie ezt már nem sikerült, és láthatjuk, hogy a Johnny Walker és Cointreau is nagyot ment azóta a szögletes üveggel. Az említett Cointreau 1973 és 2003 között tulajdonosa is volt a márkának. Tőlük a La Martiniquaise csoport vette meg és birtokolja a mai napig.

A lepárlóban kreol lepárló oszlopokkal készítenek rumokat friss cukornádléből. Ezek mellett azonban van egy pot still is, amiben különleges kiadások készülnek, valamint melaszt is használnak kísérleti projektekhez. A rum viszonylag alacsony, 73-75%-os ABV-vel kerül ki a lepárlókból, így van tere bőven az aromáknak. A Saint James márka mellett ebben a lepárlóban készülnek a Bally rumok és a Le Galion rumok egy része is.

A lepárló szükségleteinek nagy részét saját földjeiről fedi le, de szerződéses cukornád beszállítói is vannak. 

A Saint James VO a lepárló legfiatalabb állandó, érlelt kiadása. Lepárlás után három évet tölt kis méretű tölgyfa hordókban. A címkén szerepel az AOC felirat, tehát ez a rum egy igazi, törvény által védett agricole rum. Ebből az is következik, hogy eleget is tesz az AOC szigorú elvárásainak.

A palack az ikonikus, szögletes Saint James palack. Szép, dombornyomott és a címke is elegáns. A lényegi információ rajta van, például az is, hogy csupán 42% az alkoholtartalma. 

Saint James VO © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)
Saint James VO © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)

Kitöltve a Saint James VO mély, rézbe hajló arany színű. Nagyon szép színt vett fel ilyen rövid érlelés alatt. Eléggé híg, a poháron alig ragad meg. Az ABV mellett a textúra is megsínylette a higítást.

Az illata elegáns, komplex. Korát meghazudtoló bonyolultságot mutat a rum. Az illata szúrós, ragasztós, nehéz és földes is. Frissen vágott növény szárának frissességét érezni, amit csonthéjas, már-már lakritzos kesernyésség vált. A friss rum aromál mellett a hordó illatai is tolonganak. Dohány és tölgyfahordó illata keveredik vaníliával. Nagyon tetszik a növényesség és az érlelt édesség dichotómiája.

Az első kortyot vaníliás édesség vezeti fel, utána pedig rám borul a zöldséges kosár. Ízében sokkal dominánsabb a rum, egyértelműen a párlat vezeti az aromákat. Sós, olivás és fanyar. A földes umami és a füves frissesség elnyomják a hordó vaníliás édeskésségét. A színe után az ízén is érezni, hogy egyébként erős, fiatal hordóba került a párlat, de még így is leuralja az ízeket. A hordó lekerekítette az sarkait, de a jellegét nem vette el. Ez persze nem véletlen. Nagyon jól dolgozik a hordó a párlattal, elismerésem a pince- vagy keverőmesternek.

A Saint James VO lecsengése hosszú és melengető. Fanyar, száraz és fás egyszerre. Lassan múlik, a végére egy kicsit több bourbon aromát hagyva, mint én az szeretném.

Nyáron egy francia körút során kaptam fel több palack agricole rumot. Arra számítottam, hogy mivel van saját, tulajdonképpen francia rumjuk, így több boltban kaphatok valamilyet. Arra is számítottam, hogy a minőségért nem kell nagyon aggódnom, mert az AOC elég jó minőséget garantál. A kínálat végül meglepően bőséges volt, a gyengétől a kiemelkedőig, minden minőségbe belefutottam. A francia állam a mezőgazdaságot erősen támogatja, így a zöldség és gyümölcs mellett a rum is olcsóbb volt, mint itthon. Egy szintig természetesen. A nagy kiszerelésű, kedvező árú fehér rumok mellett a Saint James VO is remek ajánlatnak tűnt 20 euró körüli árával. 

Vártam az agricole friss, növényes jegyeit, de szerettem volna, ha a hordó kicsit megszelidíti őket. Egy röviden érlelt agricole gyönyörűen megmutatja a martinique-i rum jellegzetességeit és tiszteleg a pincemester előtt is, aki rövid idő alatt balanszosra tudja érlelni. Mindez remekül sikerült a Saint James VO-ban. 

Friss, vegetális, mégis komoly, érlelt párlat. Ehhez már kell szeretni az agricole ízvilágát, árszintje ellenére nem is feltétlenül belépő rum. Határozott, harcias. Szeretni kell a nagy és erős ízeket hozzá. Minden napi kortyolgatásra tök jó, koktélba csak óvatosan tenném a karaktere miatt.

Értékelés: 100/76

Vélemény, hozzászólás?