HSE Château Marquis de Terme Finish 2013

HSE Château Marquis de Terme Finish 2013 © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)

A rum sokféle játszóteret biztosít a kísérletező kedvű lepárlóknak és márkáknak. A párlat ízét az erjesztés és lepárlás során lehet befolyásolni, amire Jamaikából már több példát is láthattál a blogon. Az alap párlat ízét azonban a pince- és keverőmesterek különböző hordós érleléssel tudják javítani, bonyolítani vagy simán elnyomni. A HSE Château Marquis de Terme Finish a Habitation Saint Étienne hordókkal kísérletező sorozatának, a World Cask Finishes-nek a tagja. A sorozat már a nevében hordozza a HSE nyitott hozzáállását a hordók használatához. 

Először a HSE-nél találkoztam a hordó program kifejezéssel, ami tulajdonképpen egy sokkal tudatosabb próbálgatását jelenti a különböző előéletű hordóknak. A lepárló az ISC-vel (International Stave Company) dolgozik együtt, hogy változatos hordó állományuk legyen. Az ISC az Egyesült Államokban és Európában is jelen lévő kádár cég, aki nem csak készít hordókat, hanem kereskedik is velük. Lényegében van egy hordó neppere a HSE-nek, hogy mindig lehessen új játékuk, illetve az állandóan használt hordóiknak is legyen utánpótlása. 

A lepárló első körben ex-bourbon hordókat használ rumjai érlelésére, ami érezhetően rajta hagyja jegyeit a rumon. Az alap érlelt kiadások ezekben készülnek el, legfeljebb 4-6 év alatt (a VSOP esetében), míg a különleges érlelésű vagy finishű rumok hordókat cserélnek. Az Expert Cask sorozat a HSE különleges, prémium érlelt rumjait sorakoztatja fel, míg a World Cask Finishes a világ különböző italainak hordóit használja. Ezekben skót whisky, sherry, portói vagy éppen francia vörösbor volt korábban.

A vörösboros hordó nehéz eset, mivel a bor íze erős, tanninos, és könnyen felül üti a rum ízét, ha túl sokáig érik benne. Rika ez a fajta játékosság az agricole rummal és a különböző hordókkal. Sokan az agricole rum friss, növényes jegyeit akarják kiemelni és érlelés nélkül palackoznak, de az alkalmi francia tölgyfahordós érlelésnél egzotikusabbra nem nagyon vállalkoznak más agricole termelők.

Annak ellenére, hogy a boros hordó nehezített pálya, a A HSE Château Marquis de Terme Finish egy sikeres kiadása a lepárlónak, ugyanis több egymást követő évben is ki tudták adni. A kezemben lévő palackozás 2013 novemberében került hordóba és 2021-ben palackozták. Ebből 7 évet a jól megszokott ex-bourbon hordókban volt, majd egy további évet a Château Marquis de Terme hordóiban. A borászat Bordeaux közelében van és vörösborokat készít. Hogy pontosan melyik típusú boruk hordóját használták, nem derült ki.

Összesen 4100 palack készült a kiadásból, az enyém a 2123. A címke egyébként nagyon részletes, még a hordó száma is rajta van. M1907, a kíváncsiak kedvéért. Az alap rhum agricole megfelel Martinique AOC-jének, oszlopos lepárlású. 48% ABV-vel került az elegáns, mindösszesen fél literes palackba, ami viasszal volt lezárva.

HSE Château Marquis de Terme Finish 2013 © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)
HSE Château Marquis de Terme Finish 2013 © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)

A színe rubintosan vörös, a boros hordó rögtön tetten érhető. Vékony, nem túl testes rum, de vékonyka filmet képez a pohár falán.

Az illata markáns, hordós és száraz. A bourbon jól érezhető. Erősen fás a nyitás, majd bőrkötésbe bugyolált piros gyümölcsök íze jelenik meg. A bőrben bújkál egy kis piszkosság és szerelőműhely, de elmarad az általam olyan nagyra értékelt fidzsi rumoktól. Van egy kis oldószeresség az illat végén, ami elnyomja a gyümölcsösséget, és érzek némi ásványosságot, majd vaníliát is. Utóbbi furcsa párosból szerencsére csak a vanília marad hosszabban. Az összkép száraz, de balanszos. Az alkohol jól integrálódott, nincs a rumnak csípős, szeszes illata.

A HSE Château Marquis de Terme Finish ízében hozza inkább a agricole rumok világát. A hordó, szerintem, erősen leuralta az illatokat, azonban az ízeken nem tudott kifogni. Rögtön érzem a vörösbor fanyarságát és a hordó fás ízét, de hamar előbújik mögülük a rhum agricole növényessége és mineralitása. Mindezt borsos csípősség és a mellkasomban szétáradó melegség kíséri. A piros bogyós gyümölcsök a rum ízében már jóval hangsúlyosabbak, mint az illatában.

A lecsengése közepesen hosszú, édeskés: végre van tere a gyümölcsöknek. A gyümölcsösség mellett fa és enyhe vanília érezhető. 

Kellett egy kis idő, hogy összeszokjunk a HSE Château Marquis de Terme Finish-sel. Elsőre harsány és tolakodó volt, sok agresszivitással a vörösbortól. Ennek egy részét kiszellőzte, amíg az üvegben pihent, illetve én is nyitottabban állok hozzá. Tehettem volna az elejétől, mert ez egy jó rum. Markánsak, erősek az ízei és illatai, de szépen egyensúlyban vannak. A HSE-nél ügyesen használták a vörösboros hordót. A rum ízében és illatában is dominál, de szerintem így lehetett szépen megmutatni, hogy rum és bor hogyan tud együttműködni. Meg is lepődtem volna valószínűleg, ha egy francia származású rumot agyonvágnak a francia boroshordóval. 

Érdekes sorozatnak ígérkezik a World Cask Finishes: jó kezdés lett a boros hordó. Kevés ennyire játékos agricole termelő van, mint a HSE, így érdemes ismerkedni a különböző finishű rumjaikkal. A HSE Château Marquis de Terme Finish szépen összeért és remekül megállja a helyét melaszos rumokkal is összehasonlítva. A legjobbat adja a hordóból és a rumból is egyaránt.

Értékelés: 100/79

Vélemény, hozzászólás?