Savanna Le Must

Savanna Le Must © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)

A Savanna Le Must-tel való ismerkedés a rum diverzitásának felfedezése is. A lepárló és a márka a francia rumok sorát erősíti, amik sokszor igen sajátságosak a rum mainstreamhez viszonyítva. A különlegesek közt is akad mindig különlegesebb, így érdemes kicsit a címke mögé nézni, hogy lásd, mivel van ma dolgunk.

A lepárló elhelyezkedése rögtön szemet szúrhat a kíváncsiaknak. Noha rumot a világ számos pontján készítenek, mégis a Karib-térség rumjait ismerik a legtöbben. Ezen belül is két szigetország, Martinique és Guadeloupe ugorhat be, ha francia stílusú vagy agricole rumokat emlegetünk. A francia rumtermelésnek azonban van egy harmadik gócpontja is, ami az ország teljes rum kimenetét befolyásolja.

La Réunion szigete Afrika Indiai-óceáni partjaihoz esik közel, távol a Karib-tengertől. Vulkáni talaja és meleg klímája tökéletes melegágy a cukornádnak és a rum készítésének. Réunion egymaga több rumot termel, mint a fent említett Martinique és Gualeoupe együttvéve. Az itt készülő rumok 99 százaléka melasz alapú, így összességében a francia térségekben bizony dominál a melaszos rum. Meglepő adat lehet ez azok számára, akik az agricole rumokra fókuszálnak, amikor francia rumokról van szó. Az itt készült melaszos rumok nagy része bulk rumként kerül Franciaországba és más európai országokba.

A szigeten három cukorfinomító és így ugyanennyi lepárló működik. Ez korábban sokkal nagyobb szám volt, azonban a répacukor elterjedésével és az ebből következő konszolidációval, a Karib-térséghez hasonlóan, itt is drasztikusan csökkent. A Savanna 1870 óta működik a szigeten, tehát nem új játékos a pályán. Termelés szempontjából a középső a sziget három lepárlója közül. Többé-kevésbé követi a francia rum hagyományait, kicsit mégis dekadensebb és kísérletezőbb, mint karibi társai. A lepárlás itt is oszlopokban történik: négyoszlopos rendszerből csorog ki majdnem minden Savanna rum. Ennek része egy öreg Savalle rézoszlop is.

A lepárló érdekessége, hogy mind melaszból, mind pedig friss cukornádléből is készít rumokat. Ez kevés lepárlóról mondható el a világon. A rumrajongók ennek a dualitásnak élvezik minden előnyét, mégsem ez teszi igazán izgalmassá a Savanna lepárlót. A francia régiók sajátja a grande arôme rum, ami tulajdonképpen a jamaikai magas észtertartalmú rumok francia megfelelője. Az alapja melasz, és hosszas érleléssel kiugró kongener/észter értékeket produkál, hasonlóan az igazán funky jamaikai rumokhoz. Különbség a két ország csapongó rumjai közt az erjesztésben és lepárlásban van, az eredmény azonban hasonló. Mindkét ország magas észtertartalmú rumjait blendekbe tervezték eredetileg, az ízek gazdagítására és a vámok lefaragására. Közben persze változott a rumrajongók ízlése és érdeklődési köre, így blendek mellett ma már a poharakba is kerülnek ezek a túlfűtött izbombák.

A Le Must a Savanna állandó érlelt, melaszos palettájának a csúcsa. A lepárló néhány éve frissítette fel állandó és különleges kínálatát, rumjainak nevét és megjelenését is. A Le Must ennek az új generációnak az egyik zászlóshajója. Neve nagyjából azt jelenti, hogy muszáj megkóstolni. A kiadás hagyományos, oszloposan lepárolt, melasz alapú rum és grande arôme rum blendje. Ezek akár 9 évig is pihenhettek francia tölgyfahordókban palackozás előtt. A 45% ABV kecsegtető, bár picivel elmarad az agricole-ok gyakorta 50% körüli alkoholtartalmától. Megjelenése nagyon elegáns és kifinomult, ráerősít a nevére. Jól áll neki a kék és arany színpáros. 

Savanna Le Must © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)
Savanna Le Must © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)

Kitöltve telt aranyszínű a Le Must. Vékony, oszlopos párlat: alig tapad meg a pohár falán. 

Az illatában a fiatal és markáns rumos aromák a dominánsak. Érezni a grande arôme komponens gazdag és túltelített illatait. Ugyanannyira domináns, mint a Hampden komponens a Papalin rumokban, noha az is csak a 20 százalékát adja egy palackozásnak. Az illata szórakoztatóan bonyolult a korához képest: édes, gyümölcsös és hordós egyveleg. Roppanós alma és körte nyitja az illatok sorát. Friss és üde lesz a párlat tőlük. Közéjük keveredik a méz édes, fűszeres illata, majd megjelennek a hordós illatok. A tölgyesség mellett a vaníliát is erősen érezni. Komplex az illatvillága, mégis friss, fiatalos és dinamikus a párlat. Nincs megfáradva az érleléstől, teljesen egyensúlyban vannak a különböző aromaprofilok.

Az íze kevesebbet hoz az illatánál. A korty nagyon lágy és selymes, meglepően könnyen csúszik. Easy sipper, ha valami anglicizmust szeretnék ráaggatni. A könnyedség, szerintem, a veszte is ennek a rumnak. Túl sokat áldoztak fel higításkor a testből és az aromákból. Fűszeresen csípős, vaníliás és vajkaramellás az íze, de semmi vad kilengés. A hagyományos melasz alapú, érlelt rumok karakterét, valamint illat- és ízjegyeit hozza a Le Must, de semmi tőbbet. Mondhatnám, hogy kellemes rumízű rum. A grande arôme komponens pompásan hangzik a mindenféle beharangozókban, azonban igazán csak az illatban érezni az észteres aromák tólcsordulását. Ízében visszafogott, már-már öreguras. Kicsit hosszabb szellőzés után édes, diós íz jelenik meg mind az illatában, mind pedig az ízében.

A lecsengése közepesen hosszú, fanyarkásan hordós, vaníliás és nyomokban karamellás.

Szolid és jóízű rum a Le Must. Nem mondanám, hogy teljesen rászolgál a nevére, azonban mindenképp egy kellemes találkozás Réunion melaszos rumjaival. Az agricole és a tiszta  grande arôme rumok mellett persze nehéz labdába rúgni érdekesség terén. 60-70 euró körüli árával a francia mezőnyben versenyben maradhat. A nagy mennyiségben készülő melaszos rum ellenére a francia boltok polcain domináns az agricole rum, így köztük inkább lehet érdekesség ez a kiadás. 

Ha a nemzetközi melaszos mezőnyt nézem, akkor hasonló vagy akár alacsonyabb áron már kapok izgalmasabb rumot, belépőnek meg már drága. Ezt az izgalomfaktort már 10-15 euróval olcsóban is befogadná a szervezetem és a pénztárcám. Az 5 éves, original distillery blend kiadás árával tudnám jobban elképzelni. Magasabb grande arôme hányaddal biztosan jobban piszkálná a fantáziám, még ha emelne is valamennyit az árán. Érdemes persze megkóstolni, de nem akkora muszáj, mint azt a neve sugallja.

Értékelés: 100/78

Vélemény, hozzászólás?