Foursquare Shibboleth

Foursquare Shibboleth © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)

A Foursquare Shibboleth még annak a korszaknak a terméke, amikor a hype a lepárló körül felszálló ágon volt. Az ECS palackozások még elérhetőek voltak és az áruk sem emelkedett exponenciálisan minden nap, miután a polcokra kerültek. Ez volt az első fantázianeves ECS rum, amit szerettem volna magaménak tudni. Egyrészt, mert nálam is beindult a Foursquare láz, másrészt, mert kontextusba helyezve a neve jelentése komoly üzenetet hordoz.

A név héber eredetű, több jelentéssel is bírhat. Én az alábbit emelném ma ki: egy csoportot a többitől megkülönböztető jellemvonás vagy hagyomány. Richard Seale értelmezését a thefatrumpirate kóstolójában, valamint a palackozás hátsó címkéjén tudod elolvasni. Azt írja, hogy akkor beszélhetünk barbadosi rumról, ha azt Barbadoson erjesztették, párolták le és érlelték is. Itt tehát a megkülönböztetés a barbadosi hagyomány, ami kiemeli ezt a rumot a többi közül. Kiemeli továbbá e hagyomány által a lágysága, finomsága és az, hogy 16 év alatt sem vágta agyon a párlatot a hordó. 

Tágabb kontextusban a barbadosi eredetvédelmi törvényért folytatott küzdelem metaforája is a shibboleth. A barbadosi rumot védő törvényért már évek óta harcol a Foursquare, a Mount Gay és a St. Nicholas Abby, azonban nem jutnak dűlőre a West Indies Rum Distillery-vel (W.I.R.D.). Miután utóbbi lepárlót megvette a Maison Ferrand (akié a Plantation is), elkezdte saját üzleti elképzelései szerint formálni, valamint a sziget politikájába is beleszólhat így. A három másik lepárló olyan szigorú szabályozást szeretne, amilyet a Shibboleth hátsó címkéjén is olvashatsz. Mivel ez rontaná a Plantation üzletét, a Ferrand aktívan akadályozza szigeten a törvényhozást a W.I.R.D. által. Ezért nincs még barbadosi eredetvédelmi törvény. Amíg nem egyeznek meg a felek (jelen esetben a lepárlók) a részletekben, addig a hatóságok sem mozdulnak.

Ettől a vitától volt hangos az internet is 2021-ben, amikor a Shibboleth piacra került. A véleményét amúgy sem rejtegető Richard Seale így az ECS sorozatba is becsempészte a szabadságharcot, amit folytat.

A tétel persze nem csak a neve miatt érdekes. 16 évesen ez volt akkor az ECS sorozat legöregebb kiadása. A következő években az Isonomy 17, a Covenant pedig 18 évvel töltötte be ezt a kitüntető szerepet. Mindhárom kiadást 2005-ben tették hordóba és évente újabb próba kerül ebből az évjáratból a polcokra. A vintage kiadásoknál jelentősen kisebb mennyiségben értékesítik ezeket: a Shibboleth-ből összesen 9600 palack készült. Ha rendesen bespejzolt rumokból 2005-ben a Foursquare, akkor várható még néhány öregebb tétel: 20 évesig meg sem állunk!

A Foursquare Shibboleth az ECS sorozat 16. tagja (mark XVI). Az jó eséllyel csak véletlen, hogy éppen 16 éves is. A recept a szokásos: melasz alapú pot still és oszlopos lepárlású rumok blendje, amiket gyönyörűen összefésül a hordóban töltött idő. A rum 56% alkoholtartalommal került a palackba, ami nekem a tökéletes tartományban van. 

Foursquare Shibboleth © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)
Foursquare Shibboleth © Rumnagykövet (Várszegi Sándor)

Pohárba töltve mahagóniba hajló aranybarna a színe. A hosszú érlelés ellenére szép Foursquare színe maradt. Híg, nem túl olajos. A pohár falán alig marad meg.

Az illata nehéz és nektáros. Elegáns érlelt párlat. A hordós aromák dominánsak, de nem lett túlságosan fás. Keserédes melasz, egy kis bútorfény, bőr és füstösség adja meg a kellő komolyságot. Ezt lazítja a gyümölcsös (főleg ananászos) édesség és a sütis fűszerek. Karamell, vanília és fahéj jár vidám táncot a komoly, száraz aromák körül. Az illat végén van egy kis tornacipős gumisság, de nem zavaró. Az eddig kóstolt 10-11 éves vintage kiadásokhoz képest komolyabb, bonyolultabb a Shibboleth illata. A hosszabb érlelés mellett a blend arányai is mások, de ezt nem szokta a Foursquare közölni. Mindenesetre szép kerek egészet alkot a könnyebb, oszlopos és a nehezebb, aromásabb pot still párlat. Kis pihentetés után kellemes, diós édesség keveredik a száraz illatvilágba.

Már első kortyra gyönyörű a párlat. Az igazán jó minőségű, érlelt rum minden karakterisztikáját rám borítja. Jobban tetszik a vintage ECS kiadásoknál. Azok melaszosabbak, bőrösebbek, kevesebb izgalommal. A Shibboleth-ben is megvannak a kötelező Foursquare elemek: enyha fa, keserédes melasz, karton és bőr. Elegáns, de ebben több a játékosság. Édes, diós, gyümölcsös és étcsokis. Erősebb az édes kontrasztja a száraz jegyekkel, mint az eddig kóstolt Foursquare-eknél. A könnyedsége kicsit emlékeztet is a Doorly’s-ra. Meglepő, hogy milyen könnyű és jól iható, mivel első szippantásra nehéznek ígérkezett.

A lecsengése, ami kicsit csalódást okoz. Túlságosan rövid. Enyhén fás, száraz és kicsit gyümölcsös. Ezeket az ízeket viszont rendesen keresnem kell a nyelvem alatt. Maradhattak volna hosszabban.

16 év sok idő a hordóban. A Shibboleth szépsége abból adódik, ahogy ezt a neve is kiemeli: hogy ki tud tűnni a tömegből. A hosszan érlelt rummal óvatosan kell bánni, mert a hordó el tud nyomni minden más aromát a párlatban. Egy tapasztalt és ügyes master blender, mint Richard Seale ebben azonban nem az akadályt látja. A gondos hordóhasználat és blendelés által ez a kiadás is gyümölcsös, rumos és izgalmas tudott maradni. Nem lett fáradt, fás íze, a párlat maradt a főszereplő. Ezt a keverőmesteri bravúrt, és a Foursquare Shibboleth által nyújtott rum élményt is egyformán értékelem. Nagyon elegánsra, de egyben szórakozatóra is sikeredett a kiadás. Az ereje ugyan elveszik az aromák között, de szükség van rá, hogy az illatok és ízek kerekek maradjanak. Ennél hígabb már ne legyen. Szívesen tartanám itthon, ha nem kapkodták volna már el réges régen a polcokról.

Étékelés: 100/88

Vélemény, hozzászólás?