Rumokat kóstolni és publikálni róluk magas élvezetfaktorral jár, de sajnos szóló versenyszám. Szerencsére a tudásbázist nem egyedül kell bővítenem hozzá. Az eseti fesztivállátogatás és a közösségi médiás trollkodás mellett a rum klub egy remek intézmény a közösségi rumozásra és eszmecserére. Rendszeresen van szerencsém pár baráttal személyesen megosztani egy dramot, de tagja vagyok online közösségeknek is. Ilyen tagságból származik az Up Spirits Club TDL 2009 members selection is.
Vannak alulról szerveződő klubok, ahol rumfejek keresik egymás társaságát és rumkészleteit. Egy sikeres rum klub példa a Nobilis palackozó, akik baráti társaságként kezdték, majd a saját palackozásokig is eljutottak. Az Up Spirits Club az ellenkező irányba működik, a The Colours of Rum független palackozó rum klubja. A klub nagyon aktív: kóstolókat és utazásokat szervez, valamint saját palackozásai vannak. Külön izgalom, hogy ezekhez a tagokból toboroznak kóstoló panelt, akik eldöntik, hogy mi legyen a klub következő palackjában. A TDL 2009 a klub első palackozása, de a megjelenése óta kijött már az első klubos armagnac és a második trinidadi rum is készülőben van.
A klubtagság ingyenes, így reális eséllyel indulsz akár te is, hogy panel tag lehess valamikor. Elég magas tag létszám kell ahhoz, hogy egy rum klub ki tudjon adni egy saját palackozást. Ez általában valamilyen single cask rum, párszáz palackos kihozatallal. A vonzerő mindig a ritkaságban és ay exkluzivitásban van. Ezt még nullszaldósra is elég költséges kihozni, főleg ha a klubtagok kéne felvásárolják a palackok nagy részét. A Colours of Rum ebből a szempontból előnyben van: rum palackozással foglalkoznak, így kisebb a kockázat egy klubos kiadásban. Emellett jó kapcsolatokkal rendelkeznek, így jó eséllyel elég jó rum lesz a palackban.
Az Up Spirits Club TDL 2009 members selection tehát az első (közösségileg kiválasztott) klubkiadás. A Trinidad Distillers jó forrás, ha hordóban érlelt rumkülönlegességet keresel. Számos évjárat hordói pihennek különböző palackozóknál, így a Colours of Rumnál is. Trinidad rumjai a spanyol stílushoz állnak a legközelebb, ízviláguk azonban eléggé eltérő. A szigeten korábban üzemelt Caroni lepárló párlatainak piszkossága a mai napig visszaköszön a trinidadi rumokban, valamint még nem halt el teljesen a hátszél, amit a legendás, de már bezárt lepárló exkluzív rumjai adnak. Korábban más palackozók is adtak már ki ebből az évjáratból, amik mind jó értékeléseket kaptak.
Az Up Spirits Club TDL 2009 melasz alapú, oszlopos lepárlású single cask rum. 14 évet volt ex-bourbon hordókban, ebből 10 évet trópusi közegben. 2024-ben került összesen 259 palackba hordóerősen, 62,9% ABV-vel. Ennek a tételnek a kóstoló panelében olyan prominens alakok is voltak, mint Steven James, a Rum diaries blog szerzője, és Steven Magarry, a Beenleigh korábbi lepárlója.

Kitöltve aranyló színű, okkeres beütéssel. A lepárlás módjának köszönhetően híg, alig látható filmet hagy a pohár falán.
Első szaglásra határozott, száraz és komplex. Édes fűszeresség keveredik érett hordós aromákkal és narancsos gyümölcsösséggel. A hordó illatvilága nagyon erősen jelen van füst, bőr és karamell formájában. Az erős hordós befolyás ellenére az illata kiegyensúlyozott. A párlat nehézkességét mentás frisseség és enyhe borsos csípősség dobja fel. Megvan benne a kellő üdeség, nincs fáradt, fás illata, pedig sokat volt a hordóban.
Ízében már sokkal tolakodóbb. Míg az illatra a visszafogott elegancia a jellemző, addig az ízek ajtóstól rontanak a házba. Kora ellenére erősen érezni az alkoholt, nem integrálódott tökéletesen. Hosszan tartja forrón a torkom. Az ízvilága sokkal szárazabb és fanyarabb, mint az illatai. Erősen füstös, teásan kesernyés. Ehhez keserű narancs és pikáns menta társul. Az érett, hordós jegyek most is dominánsak, éppen csak az édes gyümölcs és fűszer hiányzik mellőlük. A balansz kicsit elcsúszott az ízeknél.
Lecsengése közepesen hosszú, fásan száraz és fűszeres. Kellemes kesernyésség marad a szájpadlásomon utána.
Jól hozza a trinidadi rumok fűszeres és a piszkos jellegét. Nem a Caroni-féle dízeles, inkább földes-növényes. Elegáns, jól sikerült párlat, de érezni az alkoholon, hogy kontinentálisan is érlelték: kis idő kellett volna neki, hogy teljesen lekerekedjen. Jó ár-érték arányú, komoly rum, bár nekem kicsit sok a fanyarság és a trinidadi piszkosság benne. 85 euró volt egy palack, ami egy ilyen kaliberű rumért nagyon kedvező ár. Annyira bejött a társaságunknak, hogy az első közös kóstoló után mindenki rendelt egy saját üveget is. Várjuk már a következő megjelenést.
Értékelés: 100/80