Eddigi közömbösségemet a mauritiusi rum iránt teljesen felrúgta a New Grove Savoir Faire sorozata. Korábbi ízesített vagy csak gyenge minőségű kóstolók után nem számítottam sok jóra. Kellemes meglepetés így egy komplex, komoly és magában is jól iható párlat a szigetről.
Mauritius új szereplő a nemzetközi rumpiacon. A szigetország az Indiai-óceán afrikai partjainál fekszik és hosszabb-rövidebb ideig szinte mindenki gyarmatosította már. Az erős francia hatás ellenére az utolsó gyarmatosítók a britek voltak, akik a cukor és rum iparára is nagy hatással voltak. Mivel a cukor rengeteg pénzt termelt a 19. században, a rum csak másodlagos szerepet kapott. Cukorbirtokok a cukortermelésre fókuszálnak, friss nádlé alapú szeszt pedig 2006-ig tilos volt egyáltalán lepárolni a szigeten. Viszonylag kevés, melasz alapú rum készült a hazai piacra. A tilalom feloldása új lehetőségeket hozott a lepárlásban és a kereskedelemben, főleg az exportban.
A New Grove a mauritiusi Gray’s élelmiszeripari disztribútor exportmárkája. 2003-ban született, már az exportlehetőségek felfutása előtt, így jó helyzetből indulhatott. Neve a megújulást és az új kalandokat ünnepli. Logója, a Mauritiuson őshonos Latan pálma levele, amiből a helyiek arakot készítettek a cukornád megérkezése előtt. A lepárló 1838 óta működik (1969 óta New Grove néven). Hagyományosan, melaszból készül single estate rum két lepárló oszlopon. A nádtermeléstől, a melaszon át egészen a palackozásig, minden helyben történik.
A párlat magas alkoholfokon csepeg ki a tornyokból, a hordó kelti igazán életre. Hordó használatukban francia hatást is látni vélek. Új, francia tölgyfa- , illetve ex-konyakos- és ex-bourbon hordókat alkalmaznak. A Savoir Faire a márka hordókkal kísérletező sorozata. Nevét még magyarra is know-how-ként fordítanám: a rumkészítés felhalmozott tudása előtt tiszteleg. Tagjai single cask vagy finishelt rumok, hordóerősen palackozva.
A mai New Grove Savoir Faire single cask tétel. 2008-ban párolták le, majd 15 év limuzin tölgy hordó után 2023-ban palackozták. A hordóerősség visszafogott 49.8% ABV-t jelent. A palack és a címke trópusian elegáns. Díszdobozzal megtámogatva már büszkén viselheti a prémium jelzőt.

Pohárba töltve gyönyörűen vöröslő, mahagóni színű a párlat. Könnyed, híg, a pohár falán épp, hogy csak nyomot hagy.
Illata az érett párlat és a hordó aromáinak varázslatos egyvelege. Nádlé alapú rumra emlékeztető nehéz növényesség nyit, földes és fanyarkásan gyógyszeres felhanggal. A súlyos, vegetális jelleget a hordó fűszeressége és a melasz keserédessége oldja. Édes, nektáros karamell és vanília keveredik fával és poros könyvek illatával. Elegáns, balanszos, komoly a Savoir Faire hordó vezette illatvilága.
Ízében dominánsabb a párlat. Fanyar, növényszáras, erős lakritzos beütéssel. Forró és nehéz a korty, az alkohol jól integrálódott az ízekbe. Gyógyszeresen fanyar íz járja át a szám, mielőtt betöltenék a hordó zamatai. A fából inkább a fanyarság, míg a vaníliából és karamellből csak nyomok maradtak. Pikáns borosság zárja az ízek sorát.
A lecsengése hosszú, melengető, száraz és fűszeres.
Pont így szeretem az érlelt nádlé alapú rumot, meglepő volt elsőre, hogy ez nem az. Ízvilága a hosszan érlelt agricole rumokra emlékeztet, azonban az alapanyagot és az eljárást ismerve már a Caroni piszkosságát is bele tudom képzelni. El is engedhetem azonban ezeket a prekoncepciókat, a New Grove Savoir Faire magában is fantasztikus rum élményt ad. Édes, nektárossággal és a hordó fűszereinek buja ígéreteivel az illatában becsalogat, hogy utána ledózeroljon a nehéz, földes és növényes ízvilág. Elegáns, komplex, balanszos, mindig más oldalát mutatva. A hosszú érlelés megszelidítette, de nem ártalmatlanította. A visszafogott ABV hagyja szépen kiteljesedni az ízeket. Mauritius joggal kéri a helyét a rumtérképen, szerencsére tud jobbat is kommersznél.
Értékelés: 100/85